''Lice je u ovom tužilaštvu saslušano 21. maja 2022. godine, u svojstvu osumnjičenog, a nakon saslušanja donijeto je rješenje o zadržavanju u trajanju od 72 sata, za koje vrijeme su pribavljeni određeni dokazi, tako da nakon isteka roka za zadržavanje nije bilo osnova za donošenje prijedloga za određivanje pritvora'', navodi se u odgovorima Višeg državnog tužilaštva.
Kako je Pobjeda objavila S. G. je uhapšen zbog sumnje da je pokušao da siluje stariju ženu u podgoričkom naselju Konik.
Kako nam je nezvanično saopšteno, S. G. je upao u kuću žrtve, nasrnuo na nju i nanio joj teške povrede – polomio joj kuk.
Na odluku da se osumnjičeni brani sa slobode reagovali su predsjednica Foruma žena SDCG Ivana Raščanin-Radičević, NVO Prima Podgorica, Sigurna ženska kuća Podgorica i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić.
Iz Foruma žena SDCG pitaju što institucije poručuju kad puste iz pritvora čovjeka optuženog za upad u privatnu kuću žrtve, silovanje i nanošenje teških tjelesnih povreda, kako mediji prenose? Što nam poručuje sistem, kako se bori protiv rodno zasnovanog nasilja?
''Silovanje ili pokušaj samog djela ostavlja ozbiljne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje žrtve, a u procesu oporavka od izuzetne važnosti su sistem podrške i povjerenje. Ovdje odmah na početku samog procesa zbog neadekvatne sistemske reakcije poručujemo žrtvi ovog gnusnog čina da na takav oblik pomoći i zaštite sistema ne može da računa'', navela je Raščanin-Radičević.
Ocijenila je odluku poraznom za državu i odgovorne pojedince u njoj.
''Napad na jednu ženu je napad na sve nas, zato pozivamo nadležne da se u hitnom postupku preispita odluka tužioca da dozvoli počiniocu ovih djela da se brani sa slobode.
Stigmatizacija žrtava rodno zasnovanog nasilja je veoma izražena i obeshrabruje žene da prijave nasilje jer znaju da neće dobiti adekvatnu pomoć i podršku.
Zbog odsustva odgovarajuće reakcije, žrtve silovanja često imaju osjećaj nemoći, nesigurnosti, straha i bespomoćnosti, ali i krivice jer po već opisanoj društvenoj matrici propituju svoje ponašanje koje je prethodilo nasilju. Ovdje imamo i prijavu i dokaze, ali u startu neadekvatnu reakciju.
Pozivamo nadležne da preispitaju slučaj, a u narednom periodu da usmjerimo sve raspoložive kapacitete na unapređenje rada tužilaštava i sudova u pravcu pooštravanja kaznene politike, ali i usmjeravanja pažnje na zaštitu žrtve kroz omogućavanje adekvatne podrške i pomoći u pripremnom postupku i prilikom svjedočenja.
NVO Prima Podgorica, Sigurna ženska kuća Podgorica i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić su osudili odluku podgoričkog tužilaštva da počinitelja teškog fizičkog i seksualnog nasilja pusti da se brani sa slobode.
''Odluka tužioca da S. G. pusti da se brani sa slobode direktan je vjetar u leđa ovom nasilniku kao i svima njemu sličnim, ali je istovremeno i jak udarac za sve dosadašnje i potencijalne žrtve, pa i za nas koje se aktivno borimo protiv nasilja. Ovakve i slične odluke tužilaštva direktno utiču da osobe pogođene seksualnim nasiljem odustaju od prijavljivanja nasilja nadležnim institucijama, kao i da se u javnosti učvršćuje stav da kod nas ove vrste nasilja zapravo ni nema'', naveli su iz ovih organizacija.