Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Veće šanse za raspuštanje parlamenta nego za smjenu Injac; Mašković: Prijeko potrebni prijevremeni izbori

Danas će biti održana 13. sjednica Skupštine glavnog grada

Veće šanse za raspuštanje parlamenta nego za smjenu Injac; Mašković: Prijeko potrebni prijevremeni izbori

Sve druge od ukupno 22 tačke dnevnog reda, izvjesno je, ostaće u sjenci rasprava o prijedlozima za razrješenje gradonačelnice i skraćenju mandata Skupštini

Veće šanse za raspuštanje parlamenta nego za smjenu Injac; Mašković: Prijeko potrebni prijevremeni izbori Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Nakon današnje sjednice Skupštine glavnog grada, na čijem dnevnom redu bi trebalo da budu 22 tačke, mnogo toga bi moglo da bude jasnije kad je riječ o višemjesečnoj krizi u gradskoj upravi.

Sve druge tačke dnevnog reda, izvjesno je, ostaće u sjenci rasprava o prijedlozima za razrješenje gradonačelnice Olivere Injac i skraćenju mandata Skupštini.

Šef odborničkog kluba SD-LP Miloš Mašković, koji je jedan od pokretača ovih inicijativa, očekuje široku podršku za ova dva prijedloga i naglašava da im je namjera bila da svima pruže mogućnost da se izjasne o radu ove lokalne samouprave.

INICIJATIVE

- Kada je riječ o skraćenju mandata Skupštini glavnog grada, uvjeren sam da ćemo imati ubjedljivu većinu za takvu inicijativu, mnogo veću od onoga što se u ovom trenutku možda očekuje. Dakle, svjesni smo i mi u političkom životu, baš kao i građani Podgorice, svega onoga što je bilo u javnom diskursu. Činjenica da su, na primjer, odbornici Pokreta za promjene kazali da će preispitati svoje učešće u vlasti, da je Građanski pokret Ura kazao da nikakav problem nema da glasa sa opozicijom za skraćenje mandata Skupštini, pa i ono što se juče dogodilo na konferenciji za medije Pokreta za Podgoricu… Izvjesno je da parlamentarna većina u gradu ne postoji, da je prijeko potrebno da idemo na prijevremene lokalne izbore, da građanima omogućimo da nakon godinu i nešto ocijene kako je ko radio u prethodnom periodu – kazao je za Pobjedu Mašković.

On je uvjeren da i građani Podgorice prepoznaju ono što je opozicija radila u gradskom parlamentu.

- Zaista mislim da smo se, prvenstveno mi u Evropskom savezu, pokazali kao odgovorna, ozbiljna i konstruktivna opozicija, koja je za samo godinu i dva-tri mjeseca uspjela da stane na kraj nedoraslosti Pokreta Evropa sad da upravlja ovako složenim sistemom kakav je sistem Glavnog grada. Nemam dilemu da ćemo, kada je riječ o inicijativi za skraćenje mandata Skupštini, imati ubjedljivu podršku – kazao je Mašković.

On, pak, smatra da nešto manju podršku ima inicijativa za razrješenje gradonačelnice Injac.

- Kada smo kao Evropski savez inicirali ova rješenja, trudili smo se da izađemo na najbolji i prihvatljiv način za sve ljude koji su raspoloženi da idemo na prijevremene lokalne izbore i to je bio jedan od mehanizama. Za nas u opoziciji potpuno je svejedno da li ćemo do prijevremenih izbora doći putem skraćenja mandata ili razrješenja gradonačelnice i potpuno je nevažno ko je to inicirao. Važno je da građanima Podgorice ponudimo sve suprotno od onoga što imamo danas priliku da gledamo u Glavnom gradu – rekao je Mašković u najavi 13. sjednice podgoričkog parlamenta.

S druge strane, šef kluba odbornika DF, NSD, Slobodna Crna Gora Mitar Šušić vjeruje da nema potrebe za prijevremenim izborima u Podgorici.

- Što se tiče vršenja vlasti, imam više razloga da budem nezadovoljan jer nijesmo insistirali na mjestima u lokalnoj upravi niti smo programske ciljeve nametali kao ultimatum nego smo bili raspoloženi za saradnju i mi smo za ono što smo obećali građanima, ali ovo je nešto što nijesmo obećali. Nijesam detektovao požare, mimo onog u PES-u, i ovakvo stanje u gradskoj upravi rezultat je toga, pa je i odgovornost na tom subjektu – ocijenio je Šušić gostujući na RTCG.

On je ocijenio da je jasno kako je Pokret za Podgoricu formalizovao saradnju sa DPS-om.

- Ovo je političko iživljavanje Pokreta za Podgoricu i predsjednika države koji ga kontroliše. Nezrelo je od Milatovića da se bavi lokalnim pitanjima na ovaj način i mislim da će dobiti odgovor od građana – kazao je Šušić.

KOMBINATORIKA

Dan uoči 13. sjednice neizvjesno je kakva će biti sudbina inicijativa za skraćenje mandata parlamentu i smjenu gradonačelnice. U parlamentu glavnog grada, naime, sjedi 58 odbornika, što znači da za izglasavanje odluka treba najmanje 30 glasova. Zvanično još uvijek aktuelnu većinu čine 34 odbornika, pa je jasno da bi u slučaju da pet odbornika Pokreta za Podgoricu podrži prijedlog opozicije za skraćenje mandata, što je nedvosmisleno najavljeno, većina ostala bez potrebne podrške. Nije, međutim, najjasnije da li ove inicijative imaju potpunu podršku unutar opozicije, tačnije odbornika GI ,,21. maj“ Aleksandra Zekovića i odbornika Bošnjačke stranke Edina Tuzovića, koji su prethodnih dana prema ovim prijedlozima bili poprilično rezervisani.

S druge strane, prema nezvaničnim informacijama Pobjede, klub odbornika Demokratski front – Pokret za promjene trebalo bi da podrži inicijativu za skraćenje manadata Skupštini, ali ne i prijedlog za razrješenje gradonačelnice. Nepoznanica je da li će jedinstven odnos prema ovim inicijativama imati tročlani odbornički klub ,,Može Podgorica – Ovo je naš grad!“ (Ura, Civis, Albanska alternativa), koji je dio aktuelne većine u parlamentu, a slična situacija je i sa nezavisnim odbornicima Nemanjom Baošićem (napustio DNP) i Majom Vučelić (napustila klub ,,Može Podgorica – Ovo je naš grad!“)…

Prema predloženom dnevnom redu, koji je objavljen na sajtu Skupštine, odbornici će na 13. sjednici raspravljati o 22 tačke. Pored pomenutih prijedloga za razrješenje gradonačelnice i skraćenje mandata aktuelnom sazivu parlamenta, na dnevnom redu bi trebalo da se nađu i prijedlozi završnog računa budžeta Glavnog grada za 2023. godinu, zatim o načinu plaćanja administrativnih taksi i poreza na nepokretnost elektronskim putem, o osnivanju centra za održivi razvoj glavnog grada, ali i odluka o određivanju zamjenika gradonačelnika koji će vršiti tu funkciju do izbora novog.

Sljedeći saziv Skupštine imaće 59 odbornika 

Na dnevnom redu današnjeg zasijedanja Skupštine naći će se i prijedlog odluke o utvrđivanju broja odbornika u gradskom parlamentu. Prema tom prijedlogu broj odbornika koji će činiti naredni saziv podgoričkog parlamenta biće 59 (jedan više nego u aktuelnom sazivu). Građani će na prvim narednim izborima birati 59 odbornika zbog toga što je u odredbama Zakona o izboru odbornika i poslanika propisano da se u Skupštinu glavnog grada bira 30 odbornika plus još po jedan odbornik na svakih 5.000 birača. Kako je od Ministarstva unutrašnjih poslova, kao organa nadležnog za vođenje biračkog spiska, dobijeno obavještenje da ukupan broj upisanih birača na dan 1. jul 2024. godine u glavnom gradu iznosi 145.422, proizilazi da će se u narednom sazivu Skupštine glavnog grada naći 59 odbornika.

Interesantno je da se u obrazloženju prijedloga odluke, čiji je podnosilac predsjednica Skupštine Jelena Borovinić-Bojović, navodi sljedeće: ,,Kako je Skupština glavnog grada na sjednici održanoj 2024. godine donijela Odluku o skraćenju mandata Skupštine glavnog grada Podgorica, neophodno je donijeti novu odluku o utvrđivanju broja odbornika/ca u Skupštini glavnog grada“.

Predsjednica parlamenta je, izgleda, sigurna da će Skupština biti raspuštena ove godine – ali ka’ će, ne znamo!

Portal Analitika