Preliminarni podaci najnovije analize transparentnosti praćenja aplikacija kompanije Apple pokazuje da dominantna većina korisnika iPhone i iPad uređaja onemogućava praćenje aplikacija otkako je ova funkcija omogućena 26. aprila kada je lansirana verzija iOS 14.5.
Prema najnovijim podacima analitičke kompanije Flurry, samo 4% korisnika iPhonea u SAD aktivno se odlučilo za praćenje nakon ažuriranja svog uređaja na iOS 14.5. Podaci su bazirani na uzorku od 2,5 miliona mobilnih aktivnih korisnika dnevno. Kada je riječ o korisnicima širom svijeta koji dopuštaju aplikacijama da ih prate, brojka se povećava na 12% korisnika na globalnom uzorku kojim je obuhvaćeno 5,3 miliona korisnika.
Aplikacije nakon lansiranja ažuriranja iOS 14.5 sada moraju da traže i dobiju saglasnost korisnika prije nego što im postane omogućen pristup identifikatoru slučajnog oglašavanja na uređaju, koji se koristi za praćenje aktivnosti korisnika u aplikacijama i na web lokacijama. Korisnici mogu da omoguće ili onemoguće opciju da aplikacija prati njihove aktivnosti kako bi im plasirala oglase koji najviše odgovaraju njihovim zahtjevima i navikama.
Od ažuriranja prije skoro dvije sedmice podaci kompanije Flurry pokazuju stabilnu stopu isključenja za praćenje aplikacija, što ukazuje na to koliki izazov za tržište personalizovanih oglasa ovo može da predstavlja.
Facebook, koji je jedan od najglasnijih protivnika ovakve politike privatnosti, pokušava da uvjeri korisnike da moraju da omoguće opciju praćenja ukoliko žele da pomognu da Facebook i Instagram budu „besplatni“. Čini se da se taj osjećaj protivi ranijim tvrdnjama društvene mreže da će imati „upravljiv“ uticaj na poslovanje i da bi čak mogao dugoročno da koristiti Facebooku.
Kompanija Flurry Analytics, čiji vlasnik je Verizon Media, analizira više od milion mobilnih aplikacija, pružajući objedinjene uvide u dvije milijarde mobilnih uređaja mjesečno. Flurry namjerava da ažurira svoje podatke svakog radnog dana za dnevnu stopu prijave, kao i za udio korisnika koji biraju opciju da ih aplikacije ne prate.