Svijet

Većina bugarskih mitropolita sarađivala sa tajnim službama

Izvor

Jedanaest od petnaest mitropolita bili su saradnici "Odjeljenja za borbu protiv ideološkog skretanja", piše u listi koju je objavio odbor.

Prve informacije, objavljene su 2007. godine, kada je objelodanjeno da je mitropolit Galaktion bio "agent Mišo", koji je to postao dok je bio iguman Bačkovskog manastira, kada je  "dostavljao vrlo važne informacije".

Mada je komunistička vlast nametala ateizam, crkve su mogle da rade. Plan vlasti je bio da prati vjernike koji bi mogli imati problema, posebno u profesionalnom napredovanju. Odbor koji od 2007. postepeno otvara stara dosijea tajnih službi, povjerava da li su političari, diplomate, novinari i drugi uticajni ljudi sarađivali sa civilnim i vojnim obavještajnim i kontraobavještajnim službama.

Nalazi odbora imaju moralnu vrijednost, a ne mogu se očekivati nikakve pravne posljedice po osobe pomenute u njegovim izvještajima.

Nakon što je neko iz bugarskoh vlasti procijenio da je pitanje "delikatno", zastalo se sa objavljivanjem podataka, ali je ove godine rad nastavljen, i objavljeno je da su skoro svi dekani bogoslovskog fakulteta bili saradnici bivše tajne službe Bugarske.

Otkrića odbora, međutim, mogu podstaći rivalstvo unutar pravoslavne crkve jer predstoji zamjena njenog poglavara, 97-godišnjeg patrijarha Maksima, najstarijeg među vođama hrišćanskih crkava u Evropi. Izabran 1971, u vrijeme komunističke vlasti, patrijarh Maksim je bio čvrsti protivnik reformi koje se u tranziciji ka demokratiji vode od početka 1990-ih godina.

Njegovo ime nije na listi agenata i saradnika tajnih službi.  Nekadašnja vlast je formalno izražavala poštovanje prema patrijarhu koji je u zvaničnim prilikama imao mjesto kraj najviših funkcionera Komunističke partije Bugarske i Vlade.

Rumunska pravoslavna crkva je poslije pada Čaušeskua i javnog kajanja mitropolita banatskog Nikolaja zbog saradnje sa Sekuritateom, kolektivno izvinila vjernicima i društvu. Takođe, komisija u Varšavi je prije dvije godine ustanovila da je i poglavar Poljske pravoslavne crkve, arhiepiskop Sava, bio saradnik tamošnje komunističke službe državne bezbjednosti, ali da on poslije toga nije podnio ostavku.

(e-novine)

Portal Analitika