Abiznis

Vektra boka: Gubitak na kraju prve polovine godine

Izvor

Prema izvještaju o poslovanju, objavljenom na sajtu Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV), poslovni prihodi kompanije biznismena Dragana Brkovića su na kraju juna iznosili 398,2 hiljade EUR, što je 20,7 odsto manje nego u uporednom periodu, prenosi MINA-BUSINESS.

Poslovni rashodi su, međutim, neznatno oslabili na 1,37 miliona EUR.

Vrijednost ukupne aktive kompanije, u kojoj Vektra Montenegro posjeduje 59,45 odsto dionica, a Vektra Investments 33,34 odsto udjela, neznatno je porasla na 58,51 milion EUR.

Neraspoređeni gubitak preduzeća iznosi 31,08 miliona EUR, dugoročne obaveze i rezervisanja 2,38 miliona, a kratkoročna 9,7 miliona EUR.

U podgoričkom Privrednom sudu se, na zahtjev OTP faktoringa, vodi postupak za uvođenje stečaja u Vektra Boku, zbog duga od oko 40 miliona EUR. Ročište, koje je na zahtjev predtsvnika hercegnovske kompanije više puta odlagano, trebalo bi da bude održano 24. septembra. U međuvremenu će biti imenovan privremeni stečajni upravnik, koji će upravljati imovinom Vektra Boke i utvrditi postojeće stanje u njoj.

OTP faktoring, koji se bavi otkupom potraživanja i loših kredita kod Crnogorske komercijalne banke (CKB), krajem novembra je Privrednom sudu podnio zahtjev za uvođenje stečaja u više preduzeća u vlasništvu Brkovića, zbog duga od skoro 100 miliona EUR. Uvođenje stečaja je traženo za kompanije Vektra Montenegro, Vektra Boka, Horajzon Lodžistik, Vektra aviejšn /Aviation/ i Vektra investments.

Privredni sud je krajem marta uveo stečaj u Vektru Montenegro, na zahtjev OTP faktoringa i CKB, zbog potraživanja od 20,9 miliona EUR, ali je Apelacioni sud 28. aprila poništio rješenje o pokretanju stečaja.

Privredni sud u Bijlom Polju uveo je krejem maja stečaj u Vektru Jakić, takođe na zahtjev OTP banke. Stečaj je uveden zbog neizmirivanja kredita od 73,6 miliona EUR, koji je banka odoborila Vektri Montenegro, a gdje je Vektra Jakić bila žirant. Stečaj je nedavno uveden i u Horajzon Lodžistik, zbog duga od 2,56 miliona EUR, kao i u Vektra vodu, koja duguje 3,25 miliona EUR.

Izvještaje o poslovanju objavile su i kompanije Budvanska i Ulcinjska rivijera, Lutrija Crne Gore kao i Crnagoraput, koje su na kraju prve polovine godine zabilježile gubitke.

Neto gubitak Hotelske grupe (HG) Budvanska rivijera na kraju drugog kvartala ove godine iznosio je 991,32 hiljade EUR, što je 23 odsto manje nego u uporednom periodu. Poslovni prihodi preduzaća su, prema izvještaju o poslovanju objavljenom na sajtu KHOV-a, porasli pet odsto na 4,15 miliona EUR, a rashodi 1,5 odsto na 5,56 miliona EUR.

Hotelsko-turističko preduzeće Ulcinjska rivijera završilo je prvu polovinu godine sa neto gubitkom od 737,6 hiljada EUR, što je 14,3 odsto manje nego u uporednom periodu prošle. Poslovni prihodi kompanije su porasli 14,5 odsto na 451,4 hiljade EUR, dok su rashodi smanjeni 10,6 odsto na 1,12 miliona EUR.

Lutrija Crne Gore je na kraju juna imala neto gubitak od 581,69 hiljada EUR, skoro tri puta veći nego u istom periodu prošle godine. Poslovnoi prihodi kompanije su na kraju drugog tromjesečja iznosili su 1,6 miliona EUR, dok su rashodi neznatno porasli na 2,13 miliona EUR.

Crnagoraput, kojim gazduje austrijska grupacija Strabag, završilo je prvu polovinu godine sa neto gubitkom od 2,08 miliona EUR, 35,6 odsto manjim nego u istom periodu prošle godine. Poslovni prihodi kompanije smanjeni su 34,5 odsto na 5,37 miliona EUR, dok su rashodi sniženi 15,4 odsto na 7,38 miliona EUR.

Portal Analitika