Politika

Zvanični Vašington izrazio zabrinutost povodom nove vladajuće koalicije

Velč: Ne bih bio srećan ako bi Crna Gora stala uz Putina

Ne bih bio srećan ako bi Crna Gora stala uz Vladimira Putina, kazao je za Glas Amerike američki senator Piter Velč.

Velč: Ne bih bio srećan ako bi Crna Gora stala uz Putina Foto: AP
Glas Amerike (VOA)Izvor

Zvanični Vašington izrazio je zabrinutost preko američke ambasadorke u Podgorici Džudit Rajzing Rajnke "zbog izvještaja da bi novu vladajuću koaliciju mogle da čine stranke i lideri koji se aktivno protive evroatlantskim vrijednostima”, te da će to drastično da omete evropske aspiracije Crne Gore. Senator Velč dijeli zabrinutost ambasadorke Rajnke.

"Koaliciona vlada je drugačija od načina na koji se ovdje upravlja zemljom. Imate partnere sa drugačijim interesima. A ovdje bi u suštini imali vladu koja kaže da je prozapadna i proevropska sa partnerom koji eksplicitno želi da bude orijentisan ka (ruskom predsjedniku Vladimiru) Putinu. Riječ je o konfliktu koji bi doveo do mnogo problema. I to će tamo morati da riješe. Bili smo otvoreni u našoj procjeni da je jedna stvar imati partnere između kojih postoje određene razlike, ali ako imate partnere od kojih je jedan proputinovski a drugi proevropski i prozapadni, to možda neće biti lako riješiti. I to smo prenijeli", istakao je Velč.

On je istakao da podržava komentar amabasadorice Rajnke o tome da bi to moglo drastično uticati na evropske aspiracije Crne Gore.

"Znate, Evropa je u stvarnom konfliktu sa Rusijom, kao što su i SAD, zbog onog što Rusija radi u Ukrajini. I ne bih bio sretan da jedan od naših koalicionih partnera stane uz Putina, kada je ono što on čini toliko gnusno", kazao je Velč.

Velč, demokratski senator iz Vermonta i član Odbora za oružane snage, za Glas Amerike je govorio poslije nedavne posjete Zapadnom Balkanu gdje je boravio sa senatorkom Džin Šahin- članicom spoljnopolitičkog odbora i predsjedavajućom Pododbora za Evropu i regionalnu bezbjednosnu saradnju.

Američki senatori, kako je saopšteno iz kabineta senatorke Šahin, sastali su se visokim vladinim zvaničnicima, lokalnim liderima i civilnim sektorom na Kosovu, u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji, da bi "prenijeli nastavak američke podrške saveznicima u svijetlu ruske agresije protiv Ukrajine i posljedice toga po bezbjednost u regionu".

Sumirajući utiske poslije prve posjete regionu, Velč za Glas Amerike ističe da je na ličnim nivou bio oduševljen zemljama koje je posjetio i inspirisan građanima s kojima se sastao koji, kako ocjenjuju, daju sve od sebe da ih izgrade.

"Istorija je, kao što znate, zaista ispunjena onim što se dogodilo i ratom koji je trajao nekoliko godina, onim što se dogodilo u Srebrenici i međuetničkim nasiljem. Cijela poenta Dejtonskog mirovnog sporazuma je da pruži priliku ljudima da žive zajedno i u miru. Ali dolazi do eskalacije tenzija, što je veoma zabrinjavajuće. I vodili smo razgovore o tome. To je velika briga", kaže Velč i dodaje da i Evropska unija mora da shvati "ozbiljnost i hitnost situacije".

Ukazuje i na "težak i veoma mukotrpan proces" pridruživanja zemalja regiona Evropskoj uniji.

"Moj i stav senatorke Džin Šahin, koja je naša liderka u Senatu po pitanju Balkana, jeste da je u našem interesu, interesu Evropske unije, a svakako i interesu zemalja kandidata da budu uspješniu tome da postanu dio EU", poručuje Velč.


Portal Analitika