Oktobarska propast tendera za zakup Velike plaže i Ade Bojane uslovila je novi pristup Vlade Crne Gore valorizaciji značajnog crnogorskog turističkog kompleksa. Prema informacijama Portala Analitika uskoro će biti objelodanjen plan za parcelizaciju tog prostora i oglašavanje tendera za pet cjelina u zakup na 99 godina.
To bi istovremeno značilo i modifikaciju plana investicija po kojima je za prvih 36 mjeseci bilo planirano ulaganje od čak mijardu eura.
U Ministarstvu uređenja prostora i zaštite okoline procjenjuju da će novim projektom biti stvorene mnogo veće šanse za uspjeh tendera u vremenu kada još se osjećaju posljedice globalne ekonomske krize. Podjela na zone istovremeno znači i manje zahtjevna ulaganja investitora.
Drugi razlog za promjenu tenderskog plana je i sve veća konkurentnost tržišta u Evropi i Dalekom istoku, gdje su cijene zemljišta znatno pale tokom posljednjih desetak mjeseci. Zato će u crnogorskoj Vladi ovaj ogroman investicioni projekat izdijeliti u više manjih i manje investiciono zahtjevnih cjelina.
Zašto je propao prvi tender: Osim globalne ekonomske krize postojala su još dva razloga što je propao tender za zakup Velike plaže u Ulcinju i zakup Ade Bojane. Kako saznaje Portal Analitika predstavnici Hidra Propertis - preduzeća koje je jedino otkupilo tendersku dokumentaciju – u početku su bili isključivi u zahtjevu da im se omogući, ne zakup, nego prodaja zemljišta.
Predstavnici Hidra Propertis, preduzeća povezanog sa uticajnom i ekonomski moćnom vladarskom porodicom Al Nahijan iz Abu Dabija, cijenili su da prodaja zemljišta bila ključni podsticaj da Arapi definitivno uđu u posao izradnje prvog u Evropi tako grandioznog turističkog kompleksa na jugu Crnogorskog primorja.
U pregovorima koji su se vodili početkom prošle godine crnogorski zvaničnici su ostali pri ranijim stavovima da prodaje zemljišta neće biti i da tako atraktivan turistički lokalitet može, uz odobrenje Skupštine Crne Gore, biti dat u zakup na 99 godina. Takav stav crnogorskih zvaničnika je prolongirao odluku Arapa.
Drugi razlog je – tiha ali uporna opstrukcija lokalne samouprave Ulcinja. Uprkos više obećanja opština Ulcinj, kako saznaje Portal Analitika, nije riješila brojne imovinsko-pravne sporove na prostoru i zaleđu Velike plaže. To je bio dodatni elemenat za premišljanje Hidra Propretis.
Nova prilika: Planom privatizacije za 2010. godinu Vlada je, između ostalih projekata, planirala raspisivanje novog tendera za Veliku plažu i Adu Bojanu.
„Vjerujemo da će Hidra Propretis biti veoma zainteresovan za novi projekat i nadamo se učešću te kompanije i na obnovljenom postupku“, kaže za Portal Analitika izvor iz Vlade Crne Gore. U skladu sa ovom procjenom je i pdataka da je Hidra Propretis do sada investoirao pozamašnu svoztu novca u projektnu dokumantaciju.
Iako se u medijima spekulisalo da će na prostoru Velike plaže biti izgrađen lanac hotela-nebodera, prema informacijama Portala Analitika, arhitektonski tim preduzeća Hidra Propretis je modelirao atraktivan ali ekološki vrlo primamljiv projekat lanaca sportsko-rekreativnih hotela koji ne bi prelazili nivo od pet spratova.
D.Đ.