Crnogorska vlada koju priprema Igor Lukšić neće biti tek kopija kabineta Mila Đukanovića već novi premijerski tim u kojem neće biti mjesta za najmanje šest dosadašnjih ministara, saznaje Portal Analitika nakon konsultacija koje je budući mandatar obavio unutar Demokratske partije socijalista.

Gotovo je izvjesno da u Lukšićevom budućem kabinetu neće više biti mjesta za ministra turizma Predraga Nenezića, ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milutina Simovića, ministra uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimira Gvozdenovića te ministra pravde Miraša Radovića. U danu kada je Đukanović podnosio ostavku, Lukšiću je odlazak – na vlastiti zahtjev – najavio dosadašnji ministar ekonomije Branko Vujović, što znači još jedno, peto, upražnjeno ministarsko mjesto.

Ustavna procedura: Istini za volju, tek od danas će, shodno ustavnoj proceduri, crnogorski predsjednik Filip Vujanović početi konsultacije sa čelnicima parlamentarnih stranaka o imenu novog mandatara. Zato ova priča može, na prvi pogled, izgledati kao preuranjeno licitiranje sa imenima odlazećih i puko nagađanje budućih kadrovskih rješenja.

Kadrovska kombinatorika: Stoga je i logično što je budući prvi čovjek crnogorske vlade požurio da se okruži novim, lojalniim ljudima, ministrima po volji tridesetčetvorogodišnjeg doktora ekonomkih nauka.
Dok se spisak odlazećih ministara relativno zaokružio, objavljivanje imena budućih ministara nosi mnogo više rizika i mogućnosti greške. Ono što se, iz krugova bliskih Lukšiću, može saznati nakon prvog kruga konsultacija jeste da se krug kandidata suzio na nekoliko imena.

Milošević je poznat kao veliki radnik ali i narodni tribun i Lukšić očito smatra da bi on mogao da bude idealno rješenje jer je riječ o politički jakom igraču koji dolazi sa sjevera Crne Gore. Drugi jaki DPS kadar - Duško Marković, sadašnji ministar bez portfelja trebalo bi da bude dvostruko angažovan u novoj vladi: kao ministar pravde ali i kao potpredsjednik vlade.

(Ne)očekivani preokret: U rečenim kadrovskim pretumbacijama najveće iznenađenje ipak predstavlja mogući odlazak Gordane Đurović.
Ministarka za evropske integracije uživa ugled u međunarodnoj zajednici, uspješno je koordinirala tim Vlade Crne Gore koji je spremao odgovore na Upitnik Evropske komisije i slovi za veoma popularnog političara: prema posljednjem istraživanju CEDEM-a minstarka Đurović je bila treća na listi, odmah iza Vujanovića i Đukanovića. Stoga nije lako shvatiti – zbog čega se Lukšić tako lako opredijelio da ukine Ministarstvo za evropske integracije i to u vremenu kada Crnoj Gori predstoji teški period polaganja testova povjerenja pred sucima iz Evropske unije?

Iako se sada čini da su pregovori Lukšića i Đurovićke propali, ne treba isključiti mogućnost novog kruga razgovora jer ni samom Lukšiću ne bi trebalo da odgovara da startuje sa podozrenjem Brisela i funkcionera Evropske komiije, tamo gdje je Đurovićka bila čest gost i omiljeni sagovornik.
Dan iznenađenja u Podgorici: Najvjerovatije će se konačan kadrovski izbor znati u ponedjeljak 27. decembra. Neki se trendovi, međutim, već sada daju uočiti: Igor Lukšić se nije riješio za kozmetičke nego za korjenite promjene kadrovskog sastava buduće vlade. Prema sadašnjoj kadrovskoj koncepciji, biće zamijenjena čak trećina ministara iz Đukanovićevog saziva. Ili još interesantniji podatak: voljom budućeg mandatara čak polovinu DPS kadrovske liste popuniće – novi ljudi!
Juče je, kažu upućeni, u zgradi Vlade Crne Gore vladala čudna tišina, nakon što je prostrujala vijest o kadrovskim kombinatorikama. Kao da ni najinformisaniji ministri nijesu slutili ovakav preokret, da će njihov mirni dojučerašnji kolega – nakon odlaska Đukanovića - zaigrati tako oštro i najaviti pravu kadrovsku čistku. Kao da ni Đukanovićevi intimusi nijesu znali da je bivši premijer ostavio svom nasljedniku odiiješene ruke i da je Lukšić spreman da vrelo kestenje uzme u svoje ruke.

Osim toga, planirajući veće izmjene, budući mandatar povlači potez koji može izazvati buru i u Demokratskoj partiji socijalista. Suvereno vladajući ministarstvima tokom niza godina pojedini, višestruki ministri, izgradili su i unutar DPS-a mrežu uticaja. Sklanjajući te ministre sa „omiljenih položaja“ Igor Lukšić će dobiti i protivnike unutar partije koji će brižljivo pratiti njegov rad i čekati na greške.
Rađa li se novi lider: Nakon desetak godina staža u državnoj upravi i Demokratskoj partiji socijalista, tih političkih rizika morao je biti svjestan i sam Igor Lukšić. Zato će u danima i mjesecima koji slijede biti zanimljivo pratiti poteze čovjeka koji će – gotovo je izvjesno - zasjesti na mjesto crnogorskog premijera.
Pokazujući riješenost da sam bira nove ljude, odlučan da sprovede promjene, Igor Lukšić je već prvog dana demantovao one koji su požurili da zaključe kako će mladi premijer biti tek Đukanovićeva produžena ruka. Odlukom da mijenja trećinu sadašnjih ministara i čak polovinu ljudi sa spiska vlastite partije, budući mandatar pokazuje želju da se nametne kao ozbiljan politički igrač u izvršnoj vlasti ali i u Demokratskoj partiji socijalista.
To jeste dobar put: jedini način da ostane jak premijer jeste da istovremeno bude jak politički igrač u partiji koja ga je birala. Samo, to je i najteži put: za mjesto premijera bilo je dovoljno da ga odabere partijski patrijarh Đukanović. Poziciju partijskog moćnika moraće Igor Lukšić da zaradi - sam, bez pomoći sa strane.
Draško ĐURANOVIĆ