Veljović je u intervjuu agenciji MINA kazao da je Crna Gora bezbjedna država i sigurna destinacija za sve građane i goste, a da su periodični bezbjednosni događaji uvijek realna mogućnost savremene civilizacije.
Vjerski radikalizam prepoznat kao prijetnja
On je kazao da Strategija nacionalne bezbjednosti između ostalih prijetnji prepoznaje vjerski radikalizam i govor mržnje kao realne prijetnje bezbjednosti građana.
„Falsifikati kontinuiteta i falsifikatori istorije ugrožavaju vitalne nacionalne interese bezbjednosti djelujući sa pozicije anticrnogorskog i antidržavnog podrivanja institucija i države“, ocijenio je Veljović.
On je dodao da asimetrične i hibridne prijetnje i nasrtaji na Crnu Goru dolaze sa prepoznatljivih adresa regiona i međunarodne zajednice.
„Navodna odbrana ugroženog pravoslavlja, nasrtaji na ustavno uređenje Crne Gore kao građanske države, povampirenje četništva, snaženje desničarskih pokreta na platformi nacionalnog šovinizma, radikalizma i ekstremizma ozbiljna su bezbjednosna prijetnja regionu“, upozorio je Veljović.
On je rekao da je devedesetih godina crkva u jednoj ruci držala krst a u drugoj mitraljez, pozivala se na rodoljublje i patriotizam, dogmama i zabludama manipulisala građanima.
„Jezikom ostrašćenosti, mržnje i isključivosti protiv svih koji se drugačije zovu ili misle propadali su planirani projekti i koštali na stotine hiljada ubijenih, raseljenih i nestalih, ugašenih domova i ognjišta i vjekovnog današnjeg zaostajanja“, kazao je Veljović.
On je naveo da su nažalost, mnogi od tih istih aktera i danas prisutni i došli sa ratovima okrvavljenih prostora.
„I ne žale što se to desilo iskustvom grešnika nego žale što sa tada aktuelnim politikama u započetim projektima nijesu uspjeli i što je još tragičnije, danas bi trideset godina kasnije, na isti način djelovali svjesni cijene koju smo kao društvo platili“, rekao je Veljović.
Izostao duh čovječnosti i tolerancije
On je kazao da i danas maloljetnu djecu u crnogorskim nacionalnim nošnjama pojedinci guraju u prvi plan tamo gdje se sve govori i čini da Crna Gora nestane.
Veljović je ocijenio da se djeca se i mladi instrumentalizuju da bi se lakše manipulisalo u ostvarenju navodnih svetih ciljeva što predstavlja bezbjednosnu prijetnju koju najbolje oslikava jezik mržnje i takozvane borbe za ugroženo pravoslavlje i srpstvo na društvenim mrežama.
„Zar nije bezbjednosni izazov i prijetnja kada to roditelji znaju, prihvataju i odobravaju jer se djeca ne rađaju sa mržnjom već je nose iz porodice kao „opravdan i koristan način ponašanja i ophođenja“, smatra Veljović.
On je upozorio da je realno moguće da se istorijske i bezbjednosne greške ponove sa nesagledivim posljedicama.
„Zar nije primitivizam i ljudsko posrnuće onakav ekstreman način nasrtaja i divljačkog ponašanja prema pripadnicima policijske organizacije koji su nečiji sinovi i roditelji samo zbog toga što profesionalno rade svoj posao i staraju se o interesima mira i bezbjednosti“, rekao je Veljović.
On je kazao da je izostao duh čovječnosti, tolerancije, zajedništva i solidarnosti ali očekivane reakcije predstavnika nevladninog sektora, medija, civilnog društva i akademske zajednice.
„Izostala je odgovornost za javnu riječ aktera društvene scene i nedostatak vizije da sarađujemo u interesima progresa zajednice, gdje su riječi osude za klevetničke, uvrjedljive, vulgarne i prijeteće sadržaje na društvenim mrežama i pojedinim portalima koji je sve drugo samo ne mediji i sebe naziva IN4S kao subverzivno i propagandističko glasilo radikalizma i hegemonije“, kazao je Veljović.
Policija prilikom protesta u pokazala visok stepen tolerancije
On je odao priznanje policijskim službenicima na pokazanoj odgovornosti i dostojanstvenom ponašanju koje promoviše crnogorskog policajca.
„Navedeno nas dodatno motiviše da kao policijska organizacija po ko zna koji put odolimo takvim bezbjednosnim iskušenjima i istrajemo u namjeri da očuvamo mir i bezbjednsot i unaprijedimo osjećaj sigurnosti svih građana i države“, poručio je Veljović.
On je kazao da je policija prilikom protesta u Nikšiću i Pljevljima pokazala visok stepen tolerancije, a zakonom propisana ovlašćenja su primijenjena u trenutku kada su neodgovorni pojedinici izazivali incidente i grubo napadali policijske službenike.
„Zbog neophodnosti očuvanja stabilnog reda i mira policija je upotrijebila zakonom propisana ovlašćenja i sredstva prinude kao što je to obaveza policije u svim državama svijeta i to nam niko ne može spočitavati niti osporavati“, rekao je Veljović.
On je podsjetio da je u tim incidentima povrijeđeno 26 crnogorskih policajaca što, kako smatra, govori o složenosti i opasnostima koje sa sobom nosi policijski posao.
„Tada smo se uvjerili da postoje izgrednici koji su spremni da ugroze živote ljudi koji obavljajujusvoje radne zadatke profesionalno u službi građana i države. Efikasnom reakcijom policija je u ova dva grada u kratkom roku situaciju stavila pod kontrolu“, kazao je Veljović.