Društvo

"Vjerujem da će i ova optužnica, kao i prošle tri krivične prijave, biti odbačena"

Veljović: Tri godine sam trpio mučenje i progon navodnih oslobodilaca

Bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović juče je u podgoričkom Višem sudu ocjenio je da je optužnica protiv njega bespredmetna i politički motivisana.

Veljović:  Tri godine sam trpio mučenje i progon navodnih oslobodilaca Foto: Arhiva
PobjedaIzvor

On je ustvrdio da nema dokaza da je zloupotrijebio službeni položaj, da nije nikada koristio Sky aplikaciju i da je sa Aleksandrom Mrkićem, koji mu je navodni šef u kriminalnoj organizaciji, komunicirao putem obične telefonske veze a čiji sadržaj ukazuje da nisu pričali o bilo čemu protivno zakonu.

Veljović je pred sutkinjom Vesnom Kovačević kazao da neće odgovarati na pitanja tužilaštva koje nije uvažilo njegove stavove u istrazi ali da je spreman da odgovori na svako pitanje suda i advokata odbrane.

- Nisam kriv. Nisam koristio Skaj aplikaciju. Sa optuženim Aleksandrom Mrkićem sam imao isključivo građansku komunikaciju. Optužnica je bespredmetna. Njen cilj je policijsko-tužilački progon. Zbog sticanja političkih poena Vjerujem da će i ova optužnica, kao i prethodne tri krivične prijave protiv mene, biti odbačene - rekao je Veljović.

Pored Aleksandra Mrkića i Veljovića na optužnici su Nikola Mrkić, Mujo Nikočević, Arsenije Kalezić, Stefan i Nikola Bubanja, Željko i Dušica Bulatović, Predrag Veljić, Borislav Lečić, Nemanja Anđelković, Goran Glušević, Nikola Bačilović i Sadig Elnagar.

Veljović negira optužbe: Nijesam dio kriminalne organizacije, progone trpim već tri godine
4
Veljović negira optužbe: Nijesam dio kriminalne…
08.10.2024 16:13

Bivši direktor Uprave policije uhapšen je 24. jula prošle godine zbog sumnje da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranje para.

"Svi mogu potvrditi da nikad ništa nijesam tražio za kriminalce"

Njemu je 19. jula ukinut pritvor uz mjeru zabrane napuštanja stana i prostorija u kojma boravi uz elektronsku kontrolu osim u slučajevima kada mu je neophodno liječenje ili to nalaže neka druga okolnost.

- U posljednje tri godine sam trpio mučenje i progon navodnih oslobodilaca.Istinom ću braniti svoju i čast porodice. Nikada, tokom svoje 34 godine duge karijere, nijesam učinio ništa protivzakonito. Sve starješine i policajci mogu potvrditi da nikada ništa nijesam tražio za bezbjednosno-interesantna lica i kriminalne organizacije - kazao je bivši šef policije.

On je istakao da je tužilaštvu dobrovoljno dao svoja dva svoja telefona i računar, kao i pristupne šifre.

- Tu su moje privatne prepiske. Ne bi me čudilo da osvanu u medijima – kazao je on.

"Nijesam izdao naredbu da se Mrkiću omogući ulazak u Crnu Goru"

Odgovarajući na pitanje suda, Veljović je naveo da je znao da Mrkić ima fabriku cigareta u Mojkovcu uz napomenu da u taj objekat nikada nije kročio.

Sa Mrkićem je, kako tvrdi, pričao o toj fabrici ali više informativno.

U tim razgovorima, je kako je kazao, saznao da proizvodi tri brenda cigareta i da redovno isplaćuje plate radnicima.

- Ja sam Mojkovčanin ali nemam nikakve veze sa tom fabrikom. Nijesam znao ni za, navodno, kriminalne aktivnosti Mrkića. Da jesam, prekinuo bih svaki kontakt sa njim. Znao sam da ima poslovne prostore, da gradi hotel na Žabljaku. Često sam ga pitao zašto ne završava hotel a on mi je jednom prilikom rekao da su problem finansije. Ali, to je njegova i stvar njegove porodice - naveo je Veljović.

On je dodao da Mrkić od njega nikada nije tražio nikakvu pomoć, u smislu nekog prekršaja.

- Ne sjećam se je li me zvao da mu pomognem za prelazak državne granice u vrijeme kovida. Ali, znam da nijesam izdao naredbu da mu se omogući ulazak u Crnu Goru – kazao je on.

"Više puta smo upadali u Mrkićevu fabriku"

Tvrdeći da nema veze sa švercom cigareta, Veljović je podsjetio da je policija dok je on bio na njenom čelu, a po nalogu tužiteljki Ranke Čarapić i Stojanke Radović upadala nekoliko puta u tu fabriku i izuzela svu dokumentaciju.

- Kontrole su trajale godinama. Nijesu nađene nikakve nepravilnosti- rekao je Veljović.

On je, na pitanje suda, kazao da je za Mrkićev magacin u podgoričkom naselju Donja Gorica saznao nakon što ga je pozvao urednik jednog medija.

- Rekao da je ugrožena bezbjednost njegove novinarske ekipe, koja je htjela da pristupi tom magacinu. Odmah sam obavijestio Centar bezbjednosti Podgorica i poslao interventnu policiju, kako bi zaštitili novinarsku ekipu - ispričao je Veljović.

U Donjoj Gorici, kako su Vijesti objavile u februaru 2011. godine, odbjegli Mrkić i njegov brat Nikola, koji je u spuškom pritvoru zbog optužbe da je član njegove kriminalne organizacije, navodno, imali su pogon za izradu lažnih cigareta i štampariju u kojoj se pravila ambalaža za njih.

"Netačno da sam dojavio za pretres"

Veljović je negirao tvrdnju SDT-a da je Aleksandru Mrkiću javio da će policija pretresti kuću njihovo jednog od pripadnika njegove kriminalne organizacije, Podgoričanina Muja Nikočevića.

- Pretres je bio 25. decembra 2020. godine, a ja sam policiju napustio osam dana ranije. Nakon tog posljednjeg radnog dana u policiji, 17. decembra 2020, nijesam imao nikakve profesionalne kontakte sa tom službom. Na novoj poziciji savjetnika predsjednika države za bezbjednost i odbranu, na kojoj sam počeo 18. decembra te godine, nijesam imao mandat da imam bilo koju operativnu informaciju iz policije, pa ni planiranje pretresa – ustvrdio je Veljović.

On je pojasnio da je imao pristip tajnim podacima ali da oni nisu sadržalvali operativne informacije o tome čiji su pretresi I hapšenja planirana.

Dodao je da nikada nije bio u kontaktu ni sa sudijama ili tužiocima.

Advokat Danilo Mićović upitao je Veljovića da li ima natprirodnu sposobnosti da predviđa događaje pojašnjavajući da se iz dispozitiva optužnice stiče utisak da je vidovit.

- Ovo pokazuje da tužilaštvo tretira sudije kao bojler - nadovezao se Mićovićev kolega, advokat Nikola Martinović, jedan od branilaca optuženog bivšeg šefa policije.

Ustvrdio je da nikada na molbu Mrkića, nije tražio od menadžmenta Uprave za izvršenje sankcija da se nekom od pritvorenika omogući neka pogodnost.

- Aleksandar Mrkić me nikada nije zvao da intervenišem kod bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i specijalnog tužioca Sašu Čađenovića, zbog hapšenja Bubanje, Bulatovića i ostalih optuženih - kazao je Veljović.

Da je pucano u optuženog Nikočevića, tvrdi, saznao je od svog tadašnjeg pomoćnika, Enisa Bakovića kome je kazao da se prema njemu ophodi kao prema svakom drugom građaninu.

Nikola Mrkić negirao je članstvo u kriminalnoj organizaciji koju je navodno formirao njegov brat tvrdeći da ne zna od čega se brani pred sudom.
On je naveo da nije imao kriptovani telefon I da sa nikim od optuženih nije imao poslovne kontakte.

- Švercovao sam samo jednom u životu, rješenja iz hemije u osnovnoj školi - naveo je Mrkić.

On je odgovarajući na pitanje specijalnog tužioca Vukasa Radonjića pojasnio da dokumentacija "Montenegro Tabaka" i "Montenegro duvan komerca" koja je pronađena u njegovoj kući ne potvrđuje tezu SDTa-a da je on bio vlasnik tih firmi već je riječ o ugovorima tih firmi sa Aleksandrom Mrkićem o zakupu prostora.

Nikola Mrkić je ustvrdio da poruke koje su navedene u optužnici, nije pisao njegov brat Aleksandar jer se kose sa njegovim obrazovanjem.

On jestakao da sud i tužilaštvo sve odgovore mogu dobiti od Aleksandra Mrkića, koji će, kaže, ,,biti dostupan kada mu se omogući pravedno suđenje".

Nastavak suđenja zakazan je za 30. oktobar.

Martinović tražio izuzimanje SKY prepiski


Advokat Nikola Martinović zatražio je od suda da se iz spisa predmeta izdvoje Skaj poruke.

On je pojasnio da pored toga što Sky tretira kao nezakonit način, ove prepiske ne smiju biti dokaz jer se u naredni o pretresanju telefona ne pominje ime Veselina Veljovića.

- To znači da se radi o slučajnom dokazu, koji potiče iz drugih predmeta a on se ne može koristiti - rekao je Martinović, obraćajući se Vijeću suda.

Portal Analitika