Ta kompanija u "Statističkom pregledu energije u svijetu za 2012" navodi da Saudijska Arabija sada zaostaje za Venecuelom sa udjelom od 16 odsto dokazanih rezervi nafte svijeta. Kanada je trećeplasirana sa 175,2 milijarde barela, ili 11 odsto ukupnih rezervi, prenijela je njujorška agencija ekonomskih informacija Blumberg,piše blic.rs.
Krajem 2011, rezerve južnoameričke države Venecuele bile su na nivou od 296,5 milijardi barela, a Saudijske Arabije 265,4 milijarde barela.
"Ove rezerve su kvantifikovala i potvrdile treće strane i čitav svijet priznaje da su to najveće dokazane rezerve u svijetu", izjavio je ministar za naftu Venecuele Rafael Ramirez.
Ministar Ramirez je podsjetio kako su vlasti u Karakasu oduvijek govorile "da će u budućnosti prirodni resursi postati deficitarni i kada se ekonomija oporavi i potražnja povrati, mi ćemo biti jedna od nekoliko zemalja sposobnih da na to odgovorimo".
No, stručnjaci kažu da ključni faktor na svjetskom tržištu nafte predstavlja iznos profita, prije nego količina rezervi. U američkoj konsultantskoj firmi Stratedžik Enerdži & Ekonomik Risrč (SEER), smatraju da će možda postojati teškoće u eksploataciji nafte u Venecueli.
"Ljudi i dalje znaju da je veći dio toga veoma teško razviti i da nije tako lako dostupno kao što su to saudijska rezerve", mišljenja je Majkl Linč, glavni istraživač SEER. "Isti je slučaj sa rezervama naftnog pijeska u Kanadi".
Sada je Venecuela 11. po proizvodnji u svijetu, iza susjeda iz regiona Meksika, a ispred Nigerije i Brazila. Ruski ekspert Denis Borisov, smatra da u Venecueli može biti povećana proizvodnja, ali ne radikalno.