Veoma ozbiljan, visoko sofisticiran sajber napad juče je paralisao mnoge oblasti u Crnoj Gori, a sve se prelilo na fiskalni sistem, pa i na oblast energetike. U pitanju je, po svemu sudeći, nastavak hibridnog rata, na koji je iz same Crne Gore znatno ranije dugo upozoravano.
Nezapamćen napad
U popodnevnim satima, zahvaljujući reakciji Agencije za nacionalnu bezbjednost, doznali smo kako iza svega stoje ruske službe.
Za sada znamo i kako je dio podataka izgubljen, a motivi još nijesu poznati. Moglo se čuti i kako "sličan napad do sad nije zabilježen u svijetu".
Napadnuta je kritična infrastruktura, a o motivima napada rano je govoriti. O njima, logično, za sada vjerovatno nešto više znaju u odlazećem Ministarstvu javne uprave ili ANB-u.
Dukaj kazao kako su napadi nalik onima iz 2015. i 2016.
Da je sistem izložen novoj seriji sajber napada, saznali smo juče ujutro od odlazećeg ministra javne uprave Maraša Dukaja. On je istakao kako su u pitanju napadi “nalik onima iz 2015. i 2016. godine”.
“Primarna meta je struktura državnih organa”, kazao je Dukaj.
Da nešto nije u redu, mnogi građani u tim su momentima mogli doznati u prodavnicama – gdje nijesu mogli dobiti fiskalne račune. Tada je bilo jasno kako je situacija, po svemu sudeći, izuzetno ozbiljna.
I sami onemogućeni da na uobičajen način komuniciraju sa medijima, iz Uprave prihoda i carina oglasili su se nakon podneva, navodeći da sistem za fiskalizaciju ne radi, takođe kao posljedica sajber napada.
Abazović prvo politizovao, pa apelovao da se – ne politizuje
Javio se nakon toga odlazeći premijer Dritan Abazović, koji je svemu dao političku konotaciju, aludirajući na to kako se sve dešava zato što je njegovoj Vladi u Skupštini izglasano nepovjerenje.
“Radi se o napadu koji se desio par sati nakon što je izglasano nepovjerenje Vladi u Skupštini. Kad sam govorio o destabilizaciji - sve što predvidim, to se desi... Po mom sudu, taj napad je politički motivisan”, rekao je on novinarima u zgradi Vlade.
Nekoliko sati nakon toga, po održanoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost Abazović je poručio kako priču – ne treba politizovati. Onda je, u već prepoznatljivom stilu, nastavio o nekome.
“Neko želi da iskoristi političku situaciju za dodatnu destabilizaciju, vidjećemo da i iza toga stoje pojedinci ili države. Sjetite se najava o bombama u školama, o navodima medija kako je rasulo u sektoru bezbjednosti i slično”, rekao je on.
ANB prva jasno saopštila šta je posrijedi
Šta se dogodilo između dvije Abazovićeve izjave? Prije svega, informacija iz Agencije za nacionalnu bezbjednost, koja je prva jasno saopštila da iza sajber napada stoje – ruske službe.
“Ovakav napad je prvi put izveden na Crnu Goru. On je pripreman duži vremenski period. Napadnuta je kritična infrastruktura”, naglasili su oni.
U međuvremenu su se pojavili navodi pojedinih medija o tome kako su među metama sajber napada i sistemi EPCG, CEDIS-a, Aerodroma, ali i vodovodnih preduzeća.
Nakon razgovora sa Kenterom, EPCG prešla na manuelni sistem
Niko to nije potvrdio, ali ni demantovao – no, da nešto postoji, bilo je jasno nakon što se oglasio čelnik Borda EPCG Milutin Đukanović.
U toj državnoj kompaniji su, nakon razgovora sa direktorom ANB Savom Kenterom, odlučili da elektrane pređu na manuelni sistem upravljanja.
Posljedice će tek biti sagledane
Da nije posrijedi nimalo naivan napad, postalo je još jasnije nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, odnosno izjave koju je po njenom svršetku dao ministar odbrane u odlazećoj Vladi Raško Konjević.
On je rekao da je napad “značajnijeg obima”.
“Eventualne posljedice i trajanje ćemo u narednim danima uspjeti da vidimo na precizniji način”, poručio je on.
NATO iskazao spremnost da pomogne
Oglasili su se u međuvremenu i iz NATO-a i iz Ambasade SAD. Iz Sjevernoatlantske Alijanse saopštili su kako su u kontaktu sa crnogorskim vlastima.
“Naši eksperti su u kontaktu sa crnogorskim vlastima i spremni smo da im pružimo podršku ako je to potrebno”, istakli su oni.
Američka ambasada saopštila je da je u Crnoj Gori u toku “uporni i kontinuirani sajber napad”.