U animaciji koju je napravila vlada prikazuje se velike kutije na točkovima kako se kreću koridorom sa tri trake, koja ide usred velikog auto-puta.
Sistem bi trebalo da počne sa probnim radom krajem 2027. ili početkom 2028. godine, sa ciljem da u potpunosti funkcioniše do sredine 2030-ih godina.
Ukupan iznos sredstava potrebnih za taj projekat još nije utvrđen. Ali to se smatra jednim od ključnih načina da se pomogne zemlji da se izbori sa rastućim narudžbinama i nedostatkom ljudstva.
Utovar će biti automatizovan, korišćenjem viljuškara, i koordinisan sa aerodromima, željeznicom i lukama. Kutije će biti veličine velikog ormara.
„Moramo da budemo inovativni u pogledu načina na koji pristupamo transportu“, rekla je Jurij Endo, zamjenica direktora u Ministarstvu za zemljište, infrastrukturu, saobraćaj i turizam.
Osim što će nadoknaditi manjak radne snage i potrebu da se smanji obim posla za vozače, sistem će takođe pomoći u smanjenju emisije ugljenika, rekla je ona.
„Ključni koncept ovog auto-puta je stvaranje namjenskih prostora unutar putne mreže za logistiku, koristeći 24-časovni automatizovani i bespilotni transportni sistem“, rekla je Endo.
Sistem, koji je takođe namijenjen za poslovne isporuke, može se proširiti i na druge rute ako se dobro pokaže.
Vozači će možda i dalje morati da obavljaju dostavu u posljednjem dijelu, do vrata ljudi, iako bi se i tehnologija vozila bez vozača mogla koristiti u budućnosti.
Slične ideje razmatraju se u Švajcarskoj i Velikoj Britaniji. Plan u Švajcarskoj uključuje podzemni put, dok će onaj koji se planira u Londonu biti potpuno automatizovan sistem.
Nedostatak vozača kamiona u Japanu se pogoršava zbog zakona koji su stupili na snagu ove godine, kojima se ograničava prekovremeni rad vozača.
To se smatra neophodnim da bi se izbjegao preveliki dodatni rad koji dovodi do nesreća.
U sadašnjim uslovima, ukupni transportni kapacitet Japana će pasti za 34 odsto do 2030. godine, prema vladinim procjenama.
Kapacitet domaćeg transporta iznosi oko 4,3 milijarde metričkih tona, skoro sve, ili više od 91 odsto, kamionima, prema Japanskom udruženju kamiondžija.
Oko 60 odsto japanskih svježih proizvoda, poput voća i povrća, dolazi sa udaljenih mjesta koja zahtijevaju transport.