Markov i Mašanov zakon naći će se naredne sedmice na javnoj raspravi. To je saopštio predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić inicijatorki ovog zakonskog propisa Maji Ljiljanić-Popović.
Cilj inicijative za pokretanje Zakona je, kako je kazala Ljiljanić-Popović za Radio Televiziju Nikšić, stroža kontrola oružja i sprječavanje da osobe sklone nasilju imaju pristup oružju.
Osim toga, dodaje, i uvođenje mjera koje bi, kako kaže, spriječile slične tragedije koje su pogodile Cetinje i Crnu Goru.
Maja Ljiljanić-Popović je pokrenula inicijativu za usvajanje „Markovog i Mašanovog zakona“, nakon masakra na Medovini 12. avgusta 2022. godine, kada je Vuk Borilović ubio deset ljudi, od kojih dvoje djece, a njih šestoro ranio.
Inicijativom bi se, između ostalog, kaže Ljiljanić-Popović, zahtjevalo psihijatrijsko vještačenje osoba nasilničkih osoba koje posjeduju oružje, ali i oduzimanje oružja nakon utvrđivanja takvog ponašanja.
„Fokus Markovog i Mašanovog zakona je da osobe koje su iskazivale psihičko ili fizičko nasilje u bilo kakvom obliku ne mogu posjedovati legalno oružje. To je najbitnije od svega. Veliki je akcenat na Ministarstvu zdravlja i na ljekarima, da se vrši prevencija mentalnog zdravlja. Prije izdavanja ljekarskog uvjerenja moraju predložiti istoriju bolesti, jer privatne zdravstvene institucije nemaju uvid u kartone pacijenata i prosto ne mogu da znaju da li je osoba u prethodnom periodu uzimala medikamente ili je imala razgovore sa psihijatrom, da li je bila podvrgnuta nekoj terapiji. Zbog toga bi ta istorija bolesti bila obavezna“, ističe inicijatorka Markovog i Mašanovog zakona.
Ljiljanić-Popović dodaje da bi svi koji bi kršili Zakon morali da snose odgovornost i posljedice. Izrada Nacrta zakona trajala je, dodaje, oko godinu i po.
„U oktobru 2023. godine sam predala Nacrt koji je na mojim idejama načinio pravni ekspert Jovanka Babić. Na tom Nacrtu se još radilo i dopunjavalo jer je Ministarstvo unutrašnjih poslova imalo zamisao da u istom momentu riješi neka druga sporna pitanja“, ističe Ljiljanić- Popović.
Novi zločin u Prijestonici, prvog januara ove godine, kada je Aco Martinović ubio 12 osoba, među kojima dvoje djece, otvorio je stare rane, kaže Ljiljanić-Popović.
„Obojica su pucala na šesnaest ljudi, obojica su ubili člana porodice, obojica su ubili dvoje djece, to su strašno neke teške činjenice za nas i osjetili smo se poraženo. Niko nas nije čuo“, ističe Ljiljanić-Popović.
Na sastanku sa predsjednikom Vlade Crne Gore Milojkom Spajićem Maja Ljiljanić Popović je obrazložila svoju inicijativu, a prisustvovali su predstavnici Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova. Tada je Ljiljanić Popović ukazala na očigledne propuste sistema.
„Ja sam dala MUP-u građu za taj novi Zakon o kojem oni pričaju. Stoga bilo bi u redu da se zove pravim imenom jer zaista to ime treba da šalje određenu poruku. Ja sam rekla premijeru, ukoliko se slaže da porodica stradalih Jovana i Vukana da dodaju i njihova imena naravno, jer poruka je da sačuvamo djecu. Tu je Spajić najavio i sam da će se desiti javna rasprava o Markovom i Mašanovom zakonu, kao i da će angažovati tim za objektivnu forenziku za oba dana, s obzirom na to da mi i dalje nijesmo dobili odgovore na pitanja, koja smo postavljali uzaludno godinu i po dana unazad“, potcrtava Ljiljanić-Popović.
Mnogo je otvorenih pitanja, zaključuje Ljiljanić Popović, a jedini način da se čuje glas inicijatora bio je da se ogole rane kako bi istakli da problem jednog čovjeka lako može da postane problem čitavog društva. No, javnom raspravom na kojoj će se naći Nacrt zakona naredne sedmice, kaže ona, napravljen je značajan korak.