Kako su naveli iz Opštine Bar, radovi su u prvoj fazi obuhvatili uklanjanje više od 830 tonakomunalno-građevinskog otpada sa prostora površine 1000m2, njegovo odlaganje na sanitarnu deponiju “Možura”, nivelisanje i nasipanje terena.
“Nakon toga se pristupilo revitalizaciji i urbanom uređenju prostora za boravak kroz ugradnju panoramskih klupa, stolova i prostora za roštilj, te izgradnju autentičnog guvna i parkirališta uz hortikulturalno uređenje i ugradnju javne rasvjete”, kažu iz Opštine Bar.
Kroz uklanjanje nelegalnog odlagališta, njegovu sanaciju i remedijaciju, dodaju, obezbijedilo se značajno smanjenje negativnog uticaja na sve komponente životne sredine, dok su mještani, ali i brojni turisti dobili funkcionalni prostor sa svim elementima potrebnim za odmor i druženje. Ujedno je time ispunjen i višegodišnji zahtjev mjesne zajednice Mrkojevići za iznalaskom rješenja kada je pitanju ovaj lokalitet.
“Projekat je podržan od strane Eko-fonda na osnovu Javnog konkursa za dodjelu subvencija za realizaciju projekta uklanjanja otpada odbačenog u životnu sredinu. Ukupna vrijednostradova iznosi više od 63 hiljade eura, od čega je subvencija Eko-fonda 50 hiljada dok je ostatak sredstava obezbijeđen iz budžeta Opštine Bar. Barska lokalna uprava je u proteklom periodu u saradnji sa Eko-fondom uspješno realizovala i niz drugih projekata koji predstavljaju značajan korak ka očuvanju životne sredine, zaštiti prostora od devastacije uz njegovo prilagođavanje potrebama građana, te približavanje evropskim standardima u oblasti životne sredine i energetske efikasnosti”, stoji u saopštenju.