Ove faze su potpuno predvidljive, kao i kretanje našeg prirodnog satelita, zahvaljujući čemu je NASA napravila upečatljiv video, koji prikazuje kretanje Mjeseca u 2013, dok svaka od pojedinačnih slika ovog videa predstavlja Mjesec tokom jednog sata.
Kada se Zemljin satelit nalazi između nas i Sunca, gledamo njegovu mračnu stranu, i to nazivamo mladim Mjesecom. Nedjelju dana kasnije, osvijetljen je sa strane, i to je prva Mjesečeva četvrt. Nakon još nedjelju dana, Sunce se nalazi iza nas, i tada kažemo da je Mjesec pun.

U donjem lijevom uglu prikazana je subsolarna tačka - Mjesečeva površina direktno ispod Sunca, gore desno udaljenost od Zemlje u Zemljinim prečnicima (oko 13.000 km), a dolje desno ostali podaci: njegova prividna veličina (u lučnim sekundama) koliki procenat je osvetljen sa naše tačke gledišta, i slično.
Ako animaciju pažljivo pogledate, verovatno ćete primetiti da se Mjesec naizgled pomijera i ljulja, pomalo skrećući s kursa: to se naziva liberacijom i događa se jer je Mjesečeva orbita eliptična, i blago nakrivljena u odnosu na Zemljin ekvator. Svakog dana je vidimo iz neznatno drugačijeg ugla, što čini da se naizgled kreće.