To vozilo bi trebalo za godinu dana da prevali put od Australije preko Amerike do Evrope i Azije, pa ponovo do Australije, prenosi "Dojče vele". Riječ je o modelu solarnog automobila "SolarWorld GT" koji je proizveo tim sa Univerziteta u Bohumu, uz podršku preduzeća "Solarworld". Na putu je strogo zabranjeno korišćenje električne energije iz utičnice, kaže student Jago Elbreht.
"Želimo da pokažemo da je moguće obići svijet koristeći samo energiju Sunca. A ako Sunce ne sija, onda ostajemo dva - tri dana na istom mjestu i čekamo", rekao je on.
U podne je Sunce obično dovoljno jako za vožnju brzinom oko 50 kilometara na sat, ali ujutro i predveče motor mora da povuče dodatnu energiju iz akumulatora smještenog u prtljažniku, a isto važi i ako vozač želi da poveća brzinu.
Zato studenti putuju svijetom uglavnom brzinom od 50 kilometara na sat, a najbrže su išli tim vozilom 110 kilometara na sat i to na nizbrdici.
Kroz Belgiju ih je pratilo loše vrijeme i desetočlani tim studenata ponekad mora dobro da iskoristiti sunčani dan - skine solarne panele s automobila i okrene ih prema Suncu kako bi pod optimalnim uglom dobili što više energije. Punjenje sunčevom energijom, inače, može da se kontroliše na laptopu.
Na putu oko svijeta solarni automobil prate dva vozila na benzinski pogon, u kojima se vozi tim Univerziteta u Bohumu i prtljag, s obzirom da studenti voze naizmjenično "SolarWorld GT".
Ko prvi put sjedne za upravljač solarnog automobila odmah se prisjeti kruženja u autićima u lunaparku, jer je upravljač mali, a i dva, jedina sjedišta su prilično neudobna, kažu studenti.
Sjedi se nisko kao u sportskom automobilu, a amortizeri nijesu kvalitetni pa se, kako navode, osjeti svaka rupa na putu. U solarnom automobilu nema mnogo mjesta, niti hlađenja i grijanja, jer je klima uređaj pretežak i trošio bi previše energije.