Do raspada letilice došlo je nedugo nakon što se počela nekontrolisano rotirati, dok su joj motori bili isključeni, što je potvrđeno i u prenosu uživo koji je SpaceX emitovao. Ovaj neuspjeh dolazi nešto više od mjesec dana nakon što je i sedmi let Starshipa završio eksplozijom. Dva uzastopna kvara dogodila su se u ranim fazama misije, koje je SpaceX ranije bez problema prolazio.
Raketa visoka 123 metra poletjela je oko 18:30 po istočnoameričkom vremenu iz lansirnog kompleksa u Boca Chici u Teksasu. Njen prvi stepen, Super Heavy booster, uspješno se vratio na Zemlju prema planu. No, samo nekoliko minuta kasnije, prenos uživo prikazao je kako se gornji stepen Starshipa nekontrolisano okreće u svemiru, dok su podaci pokazali da su se motori postupno gasili. Nedugo zatim, SpaceX je potvrdio da je izgubio kontakt s letilicom.
"Nažalost, ovo nam se dogodilo i prošli put, pa sada barem imamo nešto iskustva", rekao je Dan Huot, portparol SpaceXa, tiokom prenosa.
Raketa nije prevozila astronaute. Nakon eksplozije, SpaceX je prekinuo prenos i nije dao nikakve informacije o mogućem mjestu pada krhotina.
U službenoj objavi kompanija je navela da je letilica doživjela "brzu neplaniranu dezintegraciju" te da je izgubljen kontakt. Dodali su kako njihov tim sarađuje sa sigurnosnim službama i da će detaljno analizirati podatke kako bi otkrili uzrok eksplozije. "Svaki uspjeh dolazi iz onoga što naučimo, a današnji let pružiće nam dragocjene informacije za povećanje pouzdanosti Starshipa", poručili su iz SpaceXa.
Zbog krhotina koje su pale na dijelove Kariba, američka Savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) privremeno je obustavila komercijalne letove na aerodromima u Miamiju, Fort Lauderdaleu, Palm Beachu i Orlandu do najmanje 20h po istočnoameričkom vremenu. Takođe, letovi su preusmjereni iznad područja Turks i Caicos.
FAA je pokrenula službenu istragu i najavila da SpaceX mora utvrditi uzrok kvara te dobiti odobrenje agencije prije nego što Starship ponovno poleti.
Ovaj novi neuspjeh predstavlja novi udarac za Muskove planove. Cilj mu je razviti raketu koja će moći lansirati velike grupe satelita, ali i prevoziti ljude na Mjesec i Mars. Pokušaj lansiranja u januaru završio je eksplozijom osam minuta nakon polijetanja, pri čemu su krhotine pale na područje Kariba. Nakon toga, FAA je privremeno zabranila komercijalne letove i naložila SpaceXu da sprovede istragu. Kompanija je kasnije objavila da su u sistemu goriva napravljene izmjene kako bi se spriječio sličan problem.