Kako navode, uslovi za popis bili su razlog zbog kojega su upravo vijeća manje brojnih naroda pokrenuli javni dijalog i od prethodne Vlade tražili odgađanje popisa, da bi se obezbijedili adekvatni uslovi za važan statistički proces.
“Uz maksimalno odgovoran i konstruktivan pristup tokom otvaranja širokog dijaloga, sve do potpisivanja sporazuma sa premijerom Spajićem o uslovima pod kojima je moguć kredibilan i legitiman popis u Crnoj Gori, učinili smo da svi mogu biti u sličnom omjeru i zadovoljni i nezadovoljni”, kažu u saopštenju.
Ozbiljnim pristupom, dobrim namjerama i činjenjem, u kratkom roku ostvarena je, dodaju, većina uslova za kredibilan popis, značajno su splasnule tenzije, povećano je povjerenje u cijeli proces, odabrani su popisivači i opštinske komisije na paritnoj osnovi.
“Nedostaje samo još nekoliko dana da se kompletiraju kontrolna tijela-komisije i uradi programski osnov za kreiranje softvera za provjeru podataka. Stoga, apelujemo na Vladu, Monstat i sve aktere da u narednih nekoliko dana strpljivo doprinesu da se ispune svi uslovi predviđeni Zakonom i Sporazumom, pa da svi zajedno pozovemo građane da se izjasne i daju podatke za opšte prihvaćnen Popis. Važnije je saglasje od datuma početka popisa. Cijenimo da je to u duhu svih naših pregovora i svestrano dobrenamjere, a najviše u korist budućeg razvoja naše građanske i multietničke Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.