Ocijenjeno je da su crnogorske institucije izložene su ozbiljnom sajber napadu koji može ugroziti sistem pa je potrebno podići stepen opreznosti na najviši nivo.
U Vladi poručuju da nema mjesta izazivanju panike i straha "jer država štiti interese građana i njihove lične podatke, koji nijesu ugroženi”.
"Ministarstvo javne uprave formiralo je dvadesetčetvoročasovni Operativni tim za postupanje u sajber incidentima koji čine eksperti relevantnih državnih organa, ali će, po potrebi, uključivati i spoljne saradnike/eksperte iz IT oblasti", navedeno je u saopštenju Vlade nakon sjednice Vijeća.
Vijeće za nacionalnu bezbjednost upoznato je sa svim informacijama o napadu kojima raspolažu nadležne institucije.
Takođe, kako dodaju, ministar javne uprave Maraš Dukaj upoznao je članove Vijeća i sve prisutne sa zaključcima sa današnje sjednice Savjeta za informacionu bezbjednost.
"Država će djelovati u cilju prevencije daljih napada i saniranja štete koja je izazvana prethodnih dana. U tom smislu, postoji jaka i stalna koordinacija između državnih organa, institucija i relevantnih tijela", jedan je od zaključaka sastanka.
Sjednici su, pored premijera Abazovića prisustvali i članovi Vijeća: potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Raško Konjević, ministar pravde Marko Kovač, ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić, ministar finansija Aleksandar Damjanović, direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Savo Kentera.
Sjednici Vijeća su, po pozivu, prisustovali i ministar javne uprave Maraš Dukaj, šef Biroa za računarske mreže i serverske sisteme u Službi za informaciono komunikacione tehnologije, informacionu bezbjednost i sisteme tehničkog nadzora MUP-a Zvonko Bulatović i viši inspektor I klase, rukovodilac Jedinice za suzbijanje krivicnih djela visoko tehnoloskog kriminala u Sektoru za borbu protiv kriminala UP mr Jakša Backović i načelnik Direkcije za Informaciono-komunikacione sisteme u Ministarstvu odbrane Luka Simonović.