Abiznis

Malesija i Katunska nahina

Vinogradari zabrinuti zbog loše prodaje

Vinogradari u Malesiji i Katunskoj nahiji saopštili su juče da se plaše da ove godine neće moći da prodaju grožđe zbog velikog pada prodaje vina i rakije, piše Dan.

Ilustracija Foto: danas.rs
Ilustracija
DanIzvor

Nevladina organizacija (NVO) Udruženje vinogradara Malesija zatražila je od države i lokalne samouprave pomoć da ovogodišnja berba, kako su kazali, ne bi bila štetovana, a proizvođači bili u minusu. Iz udruženja su kazali da su se u četvrtak pisanim putem obratili nadležnim državnim i lokalnim organima uprave, kako bi im predočili veoma složenu i kompleksnu situaciju za stavljanje na tržište vinskih sorti grožđa.

“Činjenica je da je zbog pandemije Kovida 19 prodaja vina i rakije pala preko 90 odsto i naši vinogradari su u panici, jer ogromne količine pristižu na berbu, a prodaje teško da će biti. Kapaciteti prerađivača, odnosno vinarije, prebukirane su prošlogodišnjom berbom”, navodi se u saopštenju.

Zbog toga su, na vanrednoj sjednici udruženja, uzgajivači vinove loze zahtijevali da se od države i lokalne samouprave zatraži pomoć, kako ovogodišnja berba ne bi propala.

“Iskreno se nadamo da će nadležne državne i lokalne institucije shvatiti ozbiljnost situacije i blagovremeno reagovati kako bi se spasilo što se spasiti može”, zaključuje se u saopštenju, koje je juče prenijela agencija Mina biznis.

Slična situacija je i kad su u pitanju vinogradari iz Katunske nahije, koji su istakli da su već imali problem jer im je grad ove godine uništio dio roda. Dodali su da sezonu ipak nisu uništili vremenski uslovi, ali da pandemija prijeti da to učini.

“Prošle godine je otkup bio dobar. Ove godine se plašimo da neće biti tako, jer je drastično smanjena prodaja”, kazao je za „Dan“ jedan od vinogradara iz Katunske nahije.

Godinama unazad državna kompanija “13. jul Plantaže” otkupljivala je grožđe od domaćih proizvođača. Osim “Plantaža”, veliki kupci su bile maloprodaje i veleprodaje u zemlji, ali ove godine sve to je dovedeno u pitanje. Osim problema tražnje grožđa, vina i rakije, ove godine zbog pandemije korona virusa javio se i problem nedostaka sezonskih radnika za berbu stonog i vinskog grožđa.

Iz kompanije “Plantaže” krajem prošlog mjeseca apelovali su na nezaposlene da im se jave. Prethodnih godina, ta državna kompanija angažovana je uglavnom sezonske radnike iz Makedonije, Bosne i Hercegovine i Srbije, ali je ove godine zbog epidemije to bilo onemogućeno. Iz kompanije “13. jul Plantaže” u prošlom mjesecu za medije su izjavili da će ove godine na berbi vinskog grožđa angažovati pet kombajna, ali i oko 700 radnika.

Portal Analitika