To je odlučeno na posljednjoj sjednici Vlade kako bi se ispunile obaveze iz informacije o statusu dužničko-povjerilačkih odnosa ova dva energetska subjekta.
Naime, u zaključku od 25. aprila 2019. godine konstatovano je da CGES potražuje 1.424.606,87 eura od takođe državne kompanije Montenegro bonus, koja je zadužena da vrši isporuku električne energije Kombinatu aluminijuma u Podgorici, a "po osnovu angažovanja prenosnog kapaciteta i po osnovu gubitaka".
Ovaj akumulirani dug izmiren je samo dijelom, tako što je Montenegro bonus podigao kredit od 400.000 eura. Nakon transakcije, tadašnja Vlada donijela je i zaključak da se potpiše ugovor kojim će biti regulisane obaveze između dvije kompanije - najkasnije do 25. februara 2022. godine.
Njegova suština je da se do kraja roka iz državnog budžeta izdvoji 1.024.608,86 eura tako što će se prihodi po osnovu vlasništva i ostvarene dobiti energetskih kompanija u državnom vlasništvu koristiti za regulisanje međusobnih odnosa, ali bez kamata i sudskih troškova.
Podsjećamo, dioničari CGES-a su 26. oktobra usvojili odluku da se od prošlogodišnjih 12,46 miliona eura profita, 7,48 miliona isplati kao bruto iznos dividende, dok su 4,98 miliona eura pridružili neraspoređenoj dobiti iz ranijih godina.
U predlogu budućeg sporazuma o rješavanju dužničko-povjerilačkog odnosa, koji bi trebalo da potpišu v.d. izvršnog direktora CGES-aIvan Asanovići izvršni direktor Montenegro bonusa Radoš Zečević, navodi se i mogući scenario ako pomenuta sredstva ne budu uplaćena do 20. februara naredne godine.
U tom slučaju, Montenegro bonus iz vlastitih sredstava mora da isplati cijeli dug kao i zateznu kamatu koja iznosi 175.559,01 euro, što ukupno čini 1.200.167,87 eura. U slučaju da tih sredstava nema, ona će biti obezbijeđena prinudnom naplatom - blokadom svih računa, odnosno prodajom pokretne i nepokretne imovine.