Appelacioni sud je nakon razmatranja žalbi advokata Dragoljuba Đukanovića i Stefana Jovanovića ukinuo je Rješenje Višeg suda kojim je odbijeno jemstvo Krstovićima i vratio predmet na ponovno odlučivanje.
Prema navodima žalbi, Viši sud se prilikom odlučivanja o ponuđenom jemstvu Krstovića više bavio okolnostima koje bi ukazivale na opasnost od bjekstva negoli ponuđenim garancijama i predloženim mjerama nadzora.
Advokati Krstovića su u žalbi naveli da Rješenje o odbijanu jemstva zapravo predstavlja rješenje o produženju pritvora.
"Viši sud donio je rješenje polazeći od toga da bi Budimir i Marina Krstović usljed osude mogli očekivati relativno visoku kaznu zatvora, što ih ne može ostaviti ravnodušnom u pogledu njegovog odnosa prema sudu, odnosno da li bi se odazivali na pozive suda ili bi se pak dali u bjekstvo. Isti sud se bavi i socijalnim vezama koje Krstovići imaju van Crne Gore, pa se u prvostepenom rješenju navodi da kod činjenice da su strani državljani mogu očekivati pomoć za slučaj da se daju u bijeg. Pobijano rješenje zapravo prije predstavlja rješenje o produženju pritvora negoli odluku po predlogu za određivanje jemstva", navodi se u žalbi u koju je Pobjeda imala uvid.
Prvostepeni sud je, kako se navodi, u cjelosti zanemario visinu ponuđenog jemstva, ukupno 2.445.479,53 eura, te činjenicu da bi ono bilo obezbijeđeno konstituisanjem hipoteke na nepokretnostima čiji su vlasnici braća okrivljenih Budimira i Marine Krstović.
"Teško je zamisliti da bi bilo ko dozvolio da jemstvo u ponuđenom iznosu propadne, te da samim tim i nepokretnosti uže porodice budu izgubljene nepovratno", navodi se u žalbama.
Odbrana ističe i da je prvostepeni sud u cjelosti zanemario da je uz ponuđeno jemstvo predloženo određivanje više mjera nadzora.
Podsjećaju i da dokazi koje je tužilaštvo ponudilo protiv njihovih branjenika ne ukazuju na osnovanu sumnju da su počinili krivično djelo zbog kojeg su pritvoreni.
Po ocjeni advokata, sud je prilikom donošenja odluke morao da cijeni i činjenice da okrivljena Marina Krstović, u trenutku kada je pronađena droga, nije bila na licu mjesta, te da je potpuno dobrovoljno i u svojstvu građanina, pošla u prostorije Uprave policije radi izjave i sarađivala sa nadležnim organima radi pravilnog i potpunog utvrđivanja činjeničnog stanja.
Sa druge strane, njen otac Budimir Krstović, u vrijeme pronalaska droge, nalazio se u Beogradu, da bi sjutradan odmah došao u Podgoricu i to ne na poziv crnogorske policije već ćerke Marine, koja ga je obavijestila šta se desilo.
"Ove činjenice same za sebe dovoljno govore koliko okrivljeni Budimir i Marina Krstović imaju potrebu ili namjeru da se daju u bjekstvo", navodi se u žalbi.
Odbrana podsjeća i da je jednom odbijen prijedlog VDT-a a da se Krstovićima odredi pritvor, kao i da za vrijeme od tri dana, koliko su se ovi okrivljeni nalazili na slobodi dok rješenje nije preinačeno, nijesu iskoristili da pobjegnu.
Oni su predložili da Apelacioni sud ukine rješenje Višeg suda i predmet vrati na ponovno odlučivanje.
Budimir i Marina Krstović uhapšeni su nakon što je policija u njihovom magacinu, u zetskom selu Mojanovići nadomak Podgorice, 24. avgusta prošle godine pronašla i zaplijenila 1.200 kilograma kokaina, kako je tada saopšteno.
Marina i Budimir Krstović su pred istražiteljima tvrdili da nemaju ništa sa pronađenom drogom.
Banane koje je naručila Marina Krstović za firmu „San Francisko“ u vlasništvu su njenog oca Budimira su utovarene na MSC „Katya“, koji je iz Luke Bolivar krenuo prema Panami.
Za sada nije poznato da li su kontejneri sa bananama iz Paname nastavili transport brodom „Katya“ prema Malti ili su pretovareni na neki drugi teretnjak.
Ono što je za sada poznato da je brod „Charlotte“ iz italijanske Luke Đoja Tauro preuzeo kontejnere sa naručenim bananama i prevezao ih do Luke Bar, gdje je droga otkrivena.