Abiznis

Plasman poljoprivrednih proizvoda i ove godine se i pored pandemije odvijao uglavnom nesmetano

Viškove otkupili trgovci i Vlada

Otkup poljoprivrednih proizvoda i ove godine se i pored pandemije korona virusa, odvijao uglavnom nesmetano, a tamo gdje je bilo zastoja, Ministarstvo poljoprivrede je reagovalo kroz komunikaciju sa otkupljivačima i proizvođačima, stvarajući time klimu za njihovu bolju saradnju i dogovor, saopšteno je Pobjedi iz Ministarstva poljoprivrede.

Ilustracija Foto: Pijacepg.me
Ilustracija
PobjedaIzvor


Iz ovog Vladinog resora su naveli da je saradnja uglavnom bila dobra, jer je pokazan visok nivo odgovornosti i razumijevanja za nastalu situaciju od strane otkupljivača. Poljoprivredni proizvođači, koje je Pobjeda kontaktirala, istakli su da su i pored problema sa plasmanom proizvoda koji je bio izazvan posljedicama epidemije korona virusa i slabom turističkom sezonom, uglavnom uspjeli da prodaju svoju robu, prvenstveno zahvaljujući intervencijama na tržištu Ministarstva poljoprivrede i dobroj saradnji sa veletrgovinskim firmama i trgovačkim lancima.

- Posebno želimo istaći značaj razumijevanja koje trgovinski lanci sve više pokazuju u odnosu na vrijednost i značaj domaće proizvodnje, uvažavajući prednosti kratkih lanaca snabdijevanja – istakli su predstavnici Ministarstva.

Najugroženiji

Oni su naveli da su u okolnostima koje su nastale zbog pandemije, najugroženiji upravo bili proizvođači koji su plasman proizvoda pretežno orijentisali na prodaju kroz turizam.

- Važno je napomenuti da to nije bio slučaj u svim sektorima, odnosno da su samo određeni sektori naročito bili pogođeni, a Ministarstvo je shodno tome i reagovalo i pružalo pomoć sektorima i proizvođačima kod kojih su nastavak proizvodnje i dohodak bili ozbiljno ugroženi – rekli su iz Ministarstva.

Prema njihovim riječima sektori poljoprivrede i ribarstva u značajnoj mjeri su se suočili sa izazovima uzrokovanim pandemijom kovida-19. U pojedinim oblastima bilo je zastoja i problema u plasmanu, međutim, ti problemi su uglavnom prevazilaženi.

Oni su podsjetili da je Vlada, kroz stalnu komunikaciju sa proizvođačima, pažljivo pratila i analizirala sve izazove i situaciju na tržištu i u okviru drugog paketa mjera za ublažavanje posljedica pandemije donijela poseban set podrške namijenjen poljoprivredi i ribarstvu, odnosno poljoprivrednim proizvođačima i preduzetnicima, vrijedan 17 miliona eura.

- Uspješnom realizacijom svih šest mjera iz ovog paketa uspjeli smo u ovim zahtjevnim uslovima da sačuvamo stabilnost tržišta, proizvodnju i radna mjesta, održimo dohodak proizvođača koji su bili posebno ugroženi. Istovremeno, sve mjere bespovratne podrške iz agrobudžeta realizovane su nesmetanom dinamikom, uz veliko interesovanje korisnika – kazali su predstavnici Ministarstva.

Oni su podsjetili da je kroz ovaj paket realizovano šest mjera: avansna isplata 80 odsto premija poljoprivrednim gazdinstvima, uplata vanredne naknade korisnicima staračkih naknada, isplata jednokratne podrške profesionalnim ribarima, uplata doprinosa poljoprivrednim osiguranicima za šest mjeseci, nova povoljna kreditna linija IRF-a za poljoprivredu i ribarstvo uz subvencionisanje kamate i program intervencija na tržištu, koji se još realizuje.

Predstavnici ovog Vladinog resora su naveli da je kroz Program intervencija na tržištu pokrenut niz mjera u onim sektorima koji su bili ugroženi.

- Smatramo da smo za sada ostvarili dobre rezultate, odnosno da su mjere intervencije dale rezultate – istakli su iz Ministarstva.

Oni su napomenuli da su u fokusu implementacije ovog programa oni sektori, odnosno proizvođači, koji su proizvodnju planirali očekujući plasman kroz turizam.

- Usljed značajno smanjene turističke potrošnje došlo je do stvaranja zaliha u proizvodnim pogonima i postojao je rizik od propadanja proizvoda, čime je i dalja proizvodnja dovedena u pitanje. Takođe, reagovalo se i tamo gdje je situacija sa pandemijom značajno uvećala troškove proizvodnje, pa je samim tim i održivost iste i dohodak proizvođača bio doveden u pitanje – sopšteno je iz Ministarstva.

Intervencije

Do sada, Ministarstvo je donijelo rješenja o pokretanju mjera u sektorima proizvodnje mlijeka i mliječnih proizvoda, uzgoja pastrmke, uzgoja mušlji i morske ribe, proizvodnje jaja, otkupa krupne stoke, proizvodnje sjemenskog materijala krompira i žita.

- Imali smo i neka pojedinačna rješenja, u slučajevima kada su egzistencije porodica na malim gazdinstvima bile ugrožene, a što se dešavalo mahom onim proizvođačima koji su pretežno vršili prodaju kroz turizam – rekli su iz Ministarstva.

Oni su naglasili da su mjere koje su sprovedene u sektoru mljekarstva posebno bile važne za opstanak ovog sektora.

- Održana je proizvodnja u mljekarama i sirarama, sačuvana su radna mjesta u proizvodnim pogonima. Posebno je važno što je održana stabilnost otkupa mlijeka i sačuvana proizvodnja i prihodi brojnih crnogorskih farmera, kao kooperanata – istakli su predstavnici ovog Vladinog resora.

Oni su dodali i da je Ministarstvo bilo spremno i da pokrene mjeru intervencija na tržištu u sektoru vinogradarstva, s obzirom na to da su se proizvođači u ovom sektoru u određenom trenutku žalili na viškove vinskog grožđa.

- Kada su stvoreni uslovi da se otkup viškova grožđa realizuje, dobili smo obavještenje od Nacionalnog udruženja vinogradara i vinara da viškova nema, odnosno da je grožđe prodato – rekli su iz Ministarstva.

Ovih dana se, kao su naveli, priprema i realizacija mjere intervencije kroz koju će se pomoći proizvođačima aronije koji imaju problem sa viškovima.

- Takođe, kroz redovnu agrobudžetsku mjeru intervencija, reagovano je i u sektoru biljne proizvodnje, kada se pravovremeno intervenisalo zbog poremećaja na tržištu lubenice i krompira, čime je obezbijeđena stabilnost tržišta i sa aspekta cijena i ponuđenih količina. Podsjetimo i da je otkup malina ove godine realizovan uspješno na zadovoljstvo malinara – kazali su iz Ministarstva.

Plasman

Vlasnik farme koka nosilja ,,Martinići“ Božidar Jokić naveo je da su ove godine imali problema sa plasmanom jaja zbog nedostatka turista i slabog rada hotela i restorana, koji jedno vrijeme zbog epidemije korona virusa nijesu ni radili.

- Imali smo značajne probleme sa plasmanom, ali ipak smo uspjeli da izdržimo te tržišne udare koji su zadesili i nas i čitavi region – rekao je Jokić.

Farma koka nosilja u Martinićima 

On je dodao da im je Ministarstvo poljoprivrede izašlo u susret tako da su viškove jaja davali socijalnim i zdravstenima ustanovama.

- Kako ne bismo viškove jaja bacili Ministarstvo nam je tokom ljeta u julu izašlo u susret i pomoglo oko plasmana jaja i da ostvarimo neki dohodak od te naše robe, tako što nam je subvencioniralo tu robu koju smo dali ustanovama – kazao je Jokić.

On je saopštio da su cijene jaja tokom ove godine ostale na istom nivou.

- Cijene su trebale da rastu međutim inputi su porasli. Cijena žitarice je ove godine porasla za nekih deset do 15 odsto, a cijena krajnjeg proizvoda je ostala ista – izjavio je Jokić.

Trenutni kapaciteti njegove farme su 180.000 koka nosilja i 115.000 koka u odgoju.

I vlasnik sirare ,,Katunjanka“ Vlado Vukotić navodi da su zbog situacije izazvane kovidom-19 u proljeće imali problema sa plasmanom sira, odnosno sa viškom proizvoda.

- Tu situaciju smo uglavnom prebrodili tako što nam je pomoglo malo Ministarstvo poljoprivrede, a najviše naši trgovački lanci, a među njima prvi je ,,Voli“ priskočio da pomogne – saopštio je Vukotić.

Sirara Katunjanka; Foto: TVNK

Prema njegovim riječima Ministarstvo poljoprivrede je obezbijedilo da dio proizvoda sirare ,,Katunjanka“ završi u državnim zdravstvenim i socijalnim ustanovama.

- Preko njih smo realizovali prodaju oko 1.400 kilograma sira. Oslobodili smo se tih zaliha, a Ministarstvo nam je to naknadno refundiralo i sve isplatilo – kazao je Vukotić.

Saradnja

On ističe veliku pomoć trgovačkih lanaca, prije svega kompanije ,,Voli“ sa kojom su napravili zajedničku akciju i koja im je najviše pomogla da se rasterete zaliha.

- Spustili smo cijene zajednički i oni i mi najviše što smo mogli i negdje ljetos oslobodili smo se zaliha proizvoda. Sad proizvodnja i otkup ide normalno – rekao je Vukotić.

On je dodao da imaju 60 kooperanata koji im dostavljaju mlijeko i istakao da oni nijesu osjetili krizu i da su isplaćivani redovno.

- Imamo i jaku dobro saradnju sa mljekarama, pa kad nam trgovina ide slabije njima dajemo mlijeko, koje će oni nama refundirati kad nam bude potrebno – izjavio je Vukotić.

Vlado Vukotić; Foto: TVNK

Jedan od najpoznatijih i najvećih crnogorskih proizvođača povrća Veselin Jovović iz bjelopavlićkog sela Jelenak naveo je da je bitno da nije poslovao negativno i da je plasman njegovih proizvoda bio solidan.

- Ako imate dobar proizvod i nudite dobru cijenu nemate probleme sa prodajom, međutim ne može to svako da ostvari i tada ima problema. Ko ne napravi prvu klasu proizvoda nije konkurentan, ako je to negdje između prve i druge klase odmah se pojavi zastoj u plasmanu. Ja sam se tu izdigao i imam uvijek dobar proizvod i nemam problema i zastoja u plasmanu – istakao je Jovović.

Većinu njegove ovogodišnje proizvodnje, odnosno oko 60 odsto je otkupljivala kompanija ,,Voli“, dok je ostatak otkupljivalo desetak veletrgovinskih firmi.

- Sa otkupljivačima sam imao dobru saradnju i nije bilo problema. Isplaćuju me na dnevnom nivou i nemamo zastoj u plasmanu – rekao je Jovović.

On je ove godine loše prošao sa plasmanom začinskog bilja jer zbog uticaja kovida-19 i slabe turističke sezone nije bilo potražnje za ovom robom.

- Međutim ova klasična roba paradajz, paprika, krastavac, krompir, luk, kupus je solidno išla. Profitabilnija, jednostavnija i lakša je proizvodnja začinskog bilja, ali jednostavno korona je učinila svoje i tu se vrtimo malo nešto iznad pozitivne nule, nema minusa ali nijesmo baš zadovoljni sa ovogodišnjom proizvodnjom – kazao je Jovović, koji ostvaruje proizvodnju na 17.000 metara kvadratnih u plastenicima i na 17 hektara na otvorenom.

Kompanija ,,Voli“ je i ove godine preko svog logističko-distributivnog otkupnog centra vršila otkup poljoprivrednih proizvoda.

- Situacija prouzrokovana pandemijom se, kao i na sve aspekte poslovanja, odrazila i na plasman, a samim tim na otkup poljoprivrednih proizvoda. Planovi i očekivanja za ovogodišnju turističku sezonu su bili visoki i niko nije mogao da predvidi dešavanja – kazali su iz ,,Volija“.

Kvalitet

U ,,Voliju“ su zadovoljni ovogodišnjim kvalitetom otkupljenog voća i povrća.

- Izuzetak je trešnja, jer su se kišni majski dani negativno odrazili na količinu i kvalitet ploda. U otkupnom centru veoma vodimo računa o kvalitetu poljoprivrednih proizvoda koje otkupljujemo, a prilikom prijema robe vrši se kontrola od naših tehnologa – izjavili su predstavnici ove kompanije.

Oni su dodali da otkupljuju robu prve i u određenom procentu druge klase.

- U prvih devet mjeseci ove godine najviše je u otkupu bila zastupljena lubenica, krompir, kupus, krastavac, tikvica… Zadnji mjesec je aktuelan otkup kupusa, krompira, paprika, krastavca, patlidžana, tikvica, a sada kreće i otkup domaće mandarine i kivija – kazali su iz ,,Volija“.

Predstavnici ove trgovačke kompanije naveli su da su otkupljeni proizvodi plasirani u prodajnim objektima ovog trgovačkog lanca, ali i u drugim marketima.

- Osim proizvoda iz otkupa, u marketima možete pronaći i povrće iz ,,Volijevog“ uzgoja na poljoprivrednom imanju na Šasu, pod nazivom ,,Naša bašta“ – rekli su iz ,,Volija“.

Iz ,,Volija“ su naveli da i ubuduće crnogorski poljoprivredni proizvođači mogu računati na otkup od stane ove kompanije.

- Već u narednim sedmicama planirali smo da sa najozbiljnijim poljoprivrednim proizvođačima napravimo program proizvodnje i otkupa za sljedeću sezonu – poručili su iz ,,Volija“.

Iz te trgovačke kompanije saopšteno je da teže tome da se sve manje okreću snabdjevanju iz inostranstva, osim kada su u pitanju egzotične vrste voća i povrća.

- Svjesni smo da se uvoz ne smije umanjiti na uštrb potrebnog kvantiteta, kao što ni smanjenje uvoza ne smije rezultirati enormnim rastom cijena. Pandemija je prouzrokovala otežane ulove uvoza i transporta, kao i povećanje cijena mnogih poljoprivrednih proizvoda koje smo u mogućnosti da uzgajamo u Crnoj Gori – saopšteno je iz ,,Volija“.

,,Voli“ otkupio 5.200 tona voća i povrća

Iz ,,Volija“ su naveli da su sarađivali sa 300 registrovanih poljoprivrednih proizvođača.

- Od početka godine do kraja septembra otkupljeno je 5.200 tona domaćeg voća i povrća. Otkup je za 11,67 odsto , odnosno za 685 tona manji nego prošle godine u istom vremenskom periodu – rekli su iz ove kompanije.

Predstavnici ,,Volija“ istakli su da su njihove otkupne cijene poljoprivrednih proizvoda ove godine porasle.

- Na godišnjem nivou plaćeno je 14,28 odsto više po kilogramu robe u odnosu na isti period prošle godine – saopšteno je iz ,,Volija“.

Povoljan otkup jagnjadi

Iz Ministarstva poljoprivrede su podsjetili i na značaj aktuelnog programa otkupa tržišnih viškova jagnjadi koji je podržala Vlada, a koji je ove godine, kako kažu, povoljniji.

- Otkup jagnjadi koji se realizovao i prethodnih godina, u ovoj godini ima posebnu važnost i značaj za poljoprivredne proizvođače, kada je, zbog pandemije kovida- 19, pristup potrošačima i plasman poljoprivrednih proizvoda otežan. Pored blagovremenog i sigurnog otkupa sezonskih viškova, značiće i podrška dohotku proizvođača jer će se jagnjad otkupljivati po cijeni višoj od prošlogodišnje – rekli su iz Ministarstva.

Jokić očekuje još jednu Vladinu intervenciju na tržištu

Vlasnik farme koka nosilja u Martinićima Božidar Jokić je jako zadovoljan intervencijom Ministarstva poljoprivrede, koja im je omogućila da se oslobode zaliha proizvoda.

- Bilo bi dobro kad bi bila opet jedna intervencija kako bi ovu neizvjesnu godinu uspjeli da prebrodimo – kazao je Jokić.

On je rekao da se nadaju državnoj intervenciji u situaciji kad ima je teško.

- Mi to uvijek vratimo državi kroz poreze i doprinose na zarade zaposlenih, kroz plaćanje PDV-a, ali ipak onog momenta kada je nama teško očekujemo da nam država pomogne,da prebrodimo zajedno teškoće i da podnesemo zajednički teret – poručio je Jokić.

Portal Analitika