Parlamentarna povjerenica za oružane snage Eva Högl, inače zvaničnica vladajuće Socijaldemokratske partije (SPD), danas je pozvala vladu da razmotri neki oblik obaveznog služenja vojnog roka kako bi se nadoknadio nedostatak osoblja u vojsci (Bundeswehr).
Načelnik mornarice Jan Christian Kaack je nedavno predložio vraćanje obaveznog služenja vojnog roka po norveškom modelu, a koji podrazumijeva da se i muškarci i žene pozivaju na testiranja za vojsku nakon što napune 19 godina, ali u malom broju.
Međutim, ministar finansija Christian Lindner je izjavom za list Süddeutsche Zeitung pokušao relaksirati raspravu, naglasivši da napori moraju biti na jačanju vojske kao visoko profesionalne. Glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit smatra da je riječ o besmislenoj raspravi te je poručio da se ne može desiti da njemačka vojska od vojske profesionalaca postane vojska regruta.
Novi ministar odbrane Boris Pistorius je konstatovao da je bila greška što se prije više od 10 godina ukinula vojna obaveza. Muškarci u Njemačkoj su od 1956. do 2011. bili obavezni da s navršenih 18 godina obave neku vrstu vojne službe. Oni koji to nisu željeli uraditi, imali su mogućnost da budu angažovani u civilnim institucijama, kao što su bolnice ili domovi za starije osobe. No, i nakon 2011. ostavljena je mogućnost da država može izvršiti regrutaciju.
Vojni zvaničnici su se nedavno požalili da imaju poteškoće u popunjavanju vojnih redova. Žale se i socijalne institucije da im također nedostaje osoblja.
Kada je ministar Pistorius konstatovao da je ukidanjem obaveznog vojnog roka napravljena greška, nije mislio na rusku prijetnju, već na pitanje koliko društvo prihvata oružane snage.
"U to vrijeme je za svakim drugim kuhinjskim stolom bio vojni regrut. To je značilo da je uvijek postojala veza s civilnim društvom u cjelini", kazao je.
Govoreći o napadima na vatrogasce i policajce, za Süddeutsche Zeitung je naveo da je dojam da su ljudi izgubili svijest o tome da su dio države i društva.
"Preuzimanjem odgovornosti na određeni period mogli bi se otvoriti oči i uši za to", dodaje.
Kako piše britanski list Guardian, vraćanje obaveznog vojnog roka značilo bi potrošnju miliona eura. Osim toga, pitanje je koliko bi regruti bili korisni. Profesor međunarodne politike na Univerzitetu Bundeswehra u Minhenu Carlo Masala je poručio da nije potrebna masovna vojska, već odlično obučeni profesionalci.