Informacija da su dodijeljene ikone uz diplomu „Luča“ u Prvoj stručnoj školi u Nikšiću je izazvala burne reakcije javnosti, koja je osudila taj čin. Ministarstvo prosvjete je na pitanja Pobjede da li je time prekršen Zakon o opštem obrazovanju i kakav je odnos tog resora zbog religijskog djelovanja u obrazovnim ustanovama, odgovorilo da su tražili pisanu informaciju od uprave te škole i da im je odgovoreno da direktor nije dodijelio ikone - već je to učinio donator.
Ministarstvo nije komentarisalo činjenicu da je ikona dodijeljena u obrazovnoj ustanovi sekularne države. Da bilo kakvom religijskom djelovanju nije mjesto u obrazovnom sistemu Crne Gore piše u Opštem zakonu o obrazovanju, u kojem se navodi da je „u javnoj ustanovi i u ustanovi kojoj je dodijeljena koncesija za izvođenje javno važećeg obrazovnog programa obrazovanje i vaspitanje svjetovnog karaktera“. Nije dozvoljeno religijsko djelovanje osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole.
Profesor Univerziteta u Novom Sadu, etičar Slobodan Sadžakov je rekao da je slučaj, koji se dogodio u Nikšiću, još jedan u nizu onih koji nedvosmisleno pokazuju kršenje Ustava i zakona, a ujedno je i primjer sve veće agresivnosti u pogledu nametanja vjere.
Snežana Kaluđerović iz Centra za građansko obrazovanje je kazala da je došlo do kršenja zakona te da se radi o provokaciji.
Nakon dodjele diploma ,,Luča“ prošlog petka, reagovale su Demokratska partija socijalista i Socijaldemokrate koje su isticale da su tim činom povrijeđena prava na slobodu vjeroispovijesti koja garantuje Ustav Crne Gore i da je dodjela ikona posljedica politike koju je prethodna vlada uspostavila.
Ipak, direktor škole Milomir Šumić je kazao da se ikone dodjeljuju već deset godina u toj školi i da nikome to do sada nije smetalo.
Bez reakcije nadležnih
Ministarstvo prosvjete je Pobjedi poslalo kratak odgovor na nekoliko pitanja.
Odgovorili su da u pisanoj izjavi direktora škole Milomira Šumića piše da niti uprava Prve srednje stručne škole, niti direktor te ustanove nijesu prilikom dodjele učenicima diplome ,,Luča“ uručivali ikone. U izjavi direktora Šumića je navedeno da je on uručio diplome, a razredne starješine su uručivale prigodne knjige.
- Prema informacijama koje smo dobili od direktora Šumića, jedan od donatora škole, bivši profesor praktične nastave Petar Rakojević je više od deset godina sponzor nagrada - ikona koje su vrijedan umjetnički rad. Tako je i ove godine dvije ikone poklonio đaku generacije i najboljem učeniku na praktičnoj nastavi – odgovoreno je Pobjedi iz Ministarstva prosvjete.
Pobjeda je resoru kojim rukovodi Miomir Vojinović poslala sljedeća pitanja: Da li je dodjela ikona suprotna Opštem zakonu o obrazovanju, u kome religijsko djelovanje u školama nije dozvoljeno, osim u ustanovama koje su licencirane kao vjerske škole; Da li je uprava škole prekršila Zakon; Ko je i zbog čega odlučio da se dodjeljuju ikone učenicima; Kakav je stav Ministarstva prema ovoj vrsti nagrađivanja najboljih; Što će Ministarstvo preduzeti povodom ovog događaja?
Na pitanja o kršenju Opšteg zakona o obrazovanju nije odgovoreno.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je odgovorio da će dati mišljenje o događajima o kojima su saznali iz medija. Saopšteno je da nijesu dobili pritužbe povodom ovog slučaja te da su formirali predmet po sopstvenoj inicijativi.
- Do okončanja postupka ne možemo davati preliminarne ocjene i odgovarati na pojedinačna pitanja. O ishodu postupanja javnost će biti blagovremeno obaviještena – odgovorio je ombudsman.
Nije u redu i tačka!
Snežana Kaluđerović je Pobjedi kazala da o ovoj situaciji nema mnogo što da se kaže – „to nije u redu i tačka“.
- U sekularnoj državi ne smijete potpirivati netrpeljivost na taj način, a to se čini ovakvim postupanjem rukovodioca jedne javne ustanove. Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju je vrlo jasan - u javnoj ustanovi i u ustanovi kojoj je dodijeljena koncesija za izvođenje javno važećeg obrazovnog programa obrazovanje i vaspitanje je svjetovnog karaktera i nije dozvoljeno religijsko djelovanje osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole – kazala je Kaluđerović.
Istakla je da se „ovo zove provokacija i kršenje zakona“ te da su ikone mogle biti dodijeljene mimo škole.
- Koliko je meni poznato iz medija, radi se o Prvoj stručnoj srednjoj školi u Nikšiću, a ne o vjerskoj školi. Mogle su se lučonošama udijeliti ove ikone i na drugim prigodnim mjestima mimo škole.
Profesor Slobodan Sadžakov je istakao da već dugo vremena svjedočmo narušavanju temelja sekularizacije, odnosno nepoštovanju elementarnih civilizacijskih parametara koji se odnose na striktnu razdvojenost države i vjerskih organizacija.
- To narušavanje postaje sve drastičnije i, što je najgore, postaje nešto normalizovano, tako da sve manji broj ljudi vidi u tome neki problem. Međutim, tako nešto ima konkretne i značajne posljedice po društvo u kome se to događa – rekao je on.
Sadžakov je istakao da su škole mjesta gdje se, po zakonu, njeguje i vrednuje znanje i da one ne treba da budu poligon vjerske propagande, „koja već, u mnogo toga, dobija formu vjerskog fundamentalizma“.
Vjerski uticaj u školama
U Crnoj Gori je bilo nekoliko slučajeva religijskog djelovanja u školama, a suprotno Opštem zakonu o obrazovanju. Najupečatljiviji je, svakako, slučaj učiteljice Rade Višnjić koja je prije dvije godine povela učenike petog razreda u crkvu na molitvu.
Djeca su tada u Hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru metanisala i fotografisana su kako leže na podu hrama. Ministarstvo je tada saopštilo da je koristeći direktnu komunikaciju sa djecom ona promovisala i nametala svoja religijska uvjerenja, što je zakonom zabranjeno. Višnjić je suspendovana, ali je nakon godinu dana ministarka Vesna Bratić donijela odluku da se Višnjić imenuje za v.d. direktora OŠ ,,Jugoslavija“ u Baru. Nakon reakcija javnosti, ministarka je povukla odluku, ali tako što je kao razlog navela privatni život učiteljice Višnjić u koji javnost nema uvid, a ne zbog religijskog djelovanja i kršenja zakona zbog kojeg je i dobila otkaz.
U osnovnim školama u Tivtu je takođe bilo religijskog djelovanja kada je društvo ,,Sveti Pantelejmon“ bratstva Srpske pravoslavne omladine iz tog grada dijelilo prvacima u dvije škole novogodišnje paketiće uz koje su bili prikačeni leci sa ikonama i kontaktom tog društva. Taj
slučaj je komentarisao i ombudsman koji je u mišljenju istakao da navedene aktivnosti nijesu bile u skladu sa propisima koji definišu da u tim ustanovama nije dozvoljeno religijsko djelovanje.
Ribari ljudskih duša
Profesor Sadžakov kaže da je najporazniji stav nadležnog ministarstva, koje dodatno svojom reakcijom podstiče ovakve pojave. Ističe da su škola i ministarstvo nadležni za funkcionisanje obrazovnog procesa i za ono što se događa u državnoj ustanovi, „a volja i želje donatora su na svaki način irelevantne“.
- Vjerski ,,ribari ljudskih duša“, uz blagonaklonost vlasti koja ne reaguje, stvaraju atmosferu koja je neustavna i protivzakonita, pa se onda možemo zapitati šta se, zapravo, može očekivati od onih koji ne poštuju pravni poredak vlastite države. Možemo se zapitati i kakav primjer daju mladim ljudima koji su nagrade zaslužili na osnovu svog znanja, a bez želje da budu vjerski indoktrinirani. Ikona ni po jednom zakonu nije predviđena kao dodatak diplomi te je nesumnjivo da se ovdje radi o samovolji, protivzakonitom činu i narušavanju principa sekularizacije – kazao je Sadžakov.
Potpredsjednica NVU Prosvjetna zajednica mr Olivera Leković rekla je Pobjedi da je podjela ikona učenicima uz prisustvo glavnog čovjeka Nikšića slučaj u kom treba da reaguje država i resorno ministarstvo.
- Svima je poznato da smo sekularna država i moralo bi isto tako svima biti jasno što to podrazumijeva. Zašto ipak nije i zašto se ovo dozvoljava, mi ne znamo odgovor, a trebalo bi da nam odgovorni to što prije objasne - rekla je Leković.
Kaže da se nadaju da su imali poklon i za učenika druge vjere i ateiste.
- Ili je u toj školi predodređeno da luču dobijaju samo učenici pravoslavne vjeroispovjesti - kazala je Leković.