"Mi status tog predmeta vidimo drugačije. Vjeronauka je predmet koji ima formativni uticaj na učenike. Uči ih vrijednostima, duhovnoj vertikali, ljudskim pravima i slobodama, poštovanju sebe i poštovanju drugog i drugačijeg, građanskim vrijednostima“, rekao je on.
Porfirije je kritikovao i to što je u rasporedu časova vjerska nastava stavljena kao pretčas, osmi čas i slično. Imao je primjedbe i na uputstva o podizanju cenzusa na 30 đaka za formiranje grupa.
On je posebno istakao da je ne manje važno rješavanje statusa predavača, odnosno vjeroučitelja, te naglasio da je potrebno zaposliti vjeroučitelje na neodređeno vrijeme i istovremeno omogućiti crkvama i vjerskim zajednicama koje ih delegiraju da neometano vrše brižan nadzor nad vjeroučiteljima.
"Treba da vrše nadzor nad vjeroučiteljima, kako nad ličnim primjerom koji vjeroučitelji daju đacima, tako i nad sadržinom nastave koju predaju“, rekao je Porfirijei, ukazujući na osnovne probleme koji postoje i danas, 20 godina od uvođenja vjerske nastave u škole.