Poslanik Socijaldemokrata Crne Gore, Boris Mugoša postavio je poslaničko pitanje ministru finansija i socijalnog staranja Milojku Spajiću, koje mjere će Vlada preduzeti sa ciljem ublažavanja negativnih posljedica drastičnog rasta cijena namirnica na životni standard velikog broja građanki i građana.
''Cijene namirnica su porasle u prosjeku od 30 do 70 odsto, gorivo do 25 odsto, tako da litar dizela umjesto 0,99 iz decembra košta 1,21 a litar bezolovnog umjesto 1,11 - 1,38 ili umjesto 1,15 - 1,42. Na kraju juna imamo više od 8.000 ljudi na birou rada, nekoliko stotina novih preduzeća kojima su blokira'', pitao je Mugoša.
Spajić je u odgovoru naveo da od samog početka mandata Vlade, prioritet su zaštita najranjivijih kategoriaj stanovništa i mjere kojima nastojimo da očuvamo i povećamo životni standard svih građana.
''Proaktivan pristup ogleda se u paketima mjera, pomoći privreda i građanima u prvom i drugom kvartalu ove godine, vrijednim više od 320 miliona eura. Uz sve što radimo da bi ublažili posljedice rasta cijena do kojeg nije došlo zbog bilo koje odluke Vlade, u ovako osjetljivim situacijama se najbolje vidi koliko je korisno to što smo obezbijedili besplatne udžbenike za osnovce, dodatak za djecu do šest godina, povećanje staračkih naknada, povećanje minimalne zarade na 250 eura i tako dalje'', kazao je Spajić.
Kako je dodao, Crna Gora koja je uvozno zavisna država, posebno je ranjiva na eksterne šokove.
''Rast cijena prehrambenih proizvoda evidentan je na globalnom nivou, što je prvenstveno uslovljeno kovid krizom a kao posljedica toga pojedine životne namirnice bilježe rast u cjelini. Ono što je suzilo prostor za dodatno djelovanje Vlade Crne Gore je odluka prethodne Vlade da ukine robne rezerve, što je jedan od mehanizama koje Vlade koriste u ovakvim situacijama'', istakao je Spajić.
On dalje ističe da je Vlada ipak našla način da odmah koncipira nekoliko konkretnih mjera da bi se pomoglo u ovoj situaciji.
''Maloprodajna cijena pšeničnog bijelog hljeba je ograničena čime je zaustavljen rast cijena ove najvažnije životne namirnice. Posebno je značajno to što je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja pokrenulo projekat socijalni bon u okviru kojeg će građani u stanju socijalne potrebe, moći da dobijaju socijalni bon za kupovinu u trgovinama izabrani na javnom pozivu. Opredijeljeni iznosi su 30, 50 i 100 eura, koji će moći da se koriste za kupovinu namirnica sa izuzetkom alkoholnih pića i cigareta'', kazao je Spajić.
On je najavio da će kroz kreiranje programa Vlada u narednom periodu nastaviti da pružaju pomoć najugroženijim socijalnim kategorijama.
''Na današnjoj sjednici Vlade biće usvojene preporuke trgovcima da ograniče obračunatu maržu koja čini sastavni dio maloprodajne cijene za suncokretovo ulje, bijeli šećer i mlijeko'' naveo je Spajić.