Oni treba da dogovore najbolje rješenje za smanjenje proizvodnje radi održavanja tehnološkog procesa i definisanja cijene energije koja se definiše kao minimalna do juna 2022. godine.
Vlada je zaključila da bi vlasnik Unipromatrebalo da obezbijedi plaćeno odsustvo svim radnicima koji ne budu uključeni u proces proizvodnje.
“Vlada Crne Gore je, na 51. sjednici održanoj 16. decembra 2021. godine upoznata sa Informacijom o situaciji u vezi sa ugovornim odnosima između Elektroprivrede Crne Gore i UNIPROM-a, d. o. o. (KAP), koju je usmeno podnio Zdravko Krivokapić, predsjednik Vlade Crne Gore. Vlada je usvojila Usmenu informaciju Ministarstva kapitalnih investicija za nastavak pregovora između Elektroprivrede Crne Gore A. D. i Uniproma koji treba da dogovore najbolje rješenje za smanjenje proizvodnje Uniproma (što je praksa drugih sličnih kombinata u Evropi) radi održavanja tehnološkog procesa i definisanja cijene energije koja se definiše kao minimalna do juna 2022. godine. U cilju društveno odgovornog djelovanja, što je praksa drugih privatnih preduzeća u Crnoj Gori, vlasnik bi trebalo da obezbijedi plaćeno odsustvo svim radnicima koji ne budu uključeni u proces proizvodnje - navedeno je u saopštenju Vlade nakon održane sjednice.
Vlada je pozvala nadležne institucije da preispitaju privatizaciju KAP-a i konvertovanje državne imovine.
Podsjećamo, Ministarstvo kapitalnih investicija je Elektroprivredi Crne Gore i Unipromu predložilo model rješavanja problema, a to je da KAP u narednih šest mjeseci svede proizvodnju na najmanju moguću mjeru dovoljnu za očuvanje opreme i proizvodnih kapaciteta.
“U tom periodu EPCG bi isporučivala minimum električne energije potrebne za taj proces i bila bi spremna da prihvati troškove neuposlenog kadra, o čemu bi se napravio poseban sporazum. EPCG bi imala pravo da vrši nadzor nad minimumom proizvodnog procesa kroz odgovarajuće radno tijelo. Tokom ovog perioda, EPCG i Uniprom KAP bi razmotrili uslove dalje saradnje”, predložili su iz Ministarstva kapitalnih investicija.
Iz tog Vladinog resora naveli su da bez obzira što prioritetnim smatraju profitabilno poslovanje državnih preduzeća u svom resoru, pa samim tim i EPCG, takođe prepoznaju značaj očuvanja aluminijske industrije za ukupnu ekonomiju Crne Gore.
“Ovakvim modelom, EPCG bi se sačuvala od velikih gubitaka zbog razlike između tržišne (300 EUR/MWh) i tražene cijene električne energije za KAP (45 EUR/MWh) a aluminijska industrija bi bila sačuvana do povoljnijih uslova na tržištu električne energije. Dodatni motiv za ovakvu ponudu je očuvanje stručnog kadra odnosno radnih mjesta trenutno zaposlenih u aluminijumskoj industriji”, poručili su iz MKI-a.