U Izvještaju je dat detaljan statistički pregled stepena realicacije planiranih aktivnosti po strateškim i operativnim ciljevima, sa preporukama za naredne faze sprovođenja strateškog dokumenta.
“Konstatovano je da stepen realizacije planiranih aktivnosti nije na zadovoljavajućem nivou. Od ukupno 21 dospjele aktivnosti u izvještajnom periodu, realižovano je 12 (57 odsto), djelimično su realizovane dvije aktivnosti (deset odsto), dok sedam aktivnosti nije realizovano (33 odsto)”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će se implementacijom Strategije kroz Akcioni plan nastaviti sprovođenje najznačajnijih reformskih prioriteta utvrđenih u pregovaračkom procesu za poglavlje 23, a sve u cilju efikasnijeg ostvarivanja i zaštite prava i sloboda građana.
“U budućem periodu posebna pažnja će se posvetiti svim do sada nerealizovanim aktivnostima, uz puno sagledavanje okolnosti vezanih za razloge izostanka planiranih ciljeva, kako bi se postigli što bolji režultati u daljem sprovođenju Strategije”, kaže se u saopštenju.
Usvojena je Informacija o zaključivanju Operativnog protokola za borbu protiv droge između Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore i Odjeljenja javne bezbjednosti unutrašnjih poslova Italije - Odjeljenje javne bezbjednosti i prihvaćen tekst Protokola.
U Informaciji se navodi da je svrha Protokola jačanje saradnje, koordinacije i pružanje podrške istražnim aktivnostima koje se žajednički sprovode u borbi protiv trgovine opojnim drogama i hemijskim prekursorima.
Vlada usvojila Informaciju o nastavku pregovora o statusu i ugovornim odnosima između vjerskih zajednica i države Crne Gore.
“Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo pravde da sačini proširenu Informaciju i da je do utorka dostavi u redovnu Vladinu proceduru radi razmatranja”, kaže se u saopštenju.
Donijeta je Odluka o osnivanju Nacionalnog savjeta za obrazovanje.
Nacionalni savjet za obrazovanje, saglasno Opštem zakonu o obražovanju i vaspitanju, bira se na period od četiri godine.
Navodi se da s obizorma na to da je Nacionalnom savjetu za obrazovanje koji je osnovan Odlukom Vlade 7. septembra 2017. godine istekao mandat prije deset mjeseci, pristupilo se formiranju novog.
“Nacionalni savjet je osnovan radi odlučivanja o stručnim pitanjima i za stručnu pomoć u postupku donošenja odluka i pripreme propisa u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja, kao i vaspitanja i obrazovanja djeće i mladih sa posebnim obražovnim potrebama i vaspitanja u domovima učenika”, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da Savjet ima 21 člana, na čelu sa predsjednikom Sašom Raičevićem.