To što je Vlada odbila Prijedlog zakona o manjinskim pravima i slobodama za predsjednika Odbora za ljudska prava i slobode Đorđija Pinjatića nije veliko iznenađenje.
- Pretpostavljam da je neophodno napraviti još konsultacija i ostvariti još malo kordinacije koje su u vezi sa pojedinim članovima tog Zakona koji su izazvali reakciju javnosti, a posebno onih koji su korisnici.
Zbog čega je prijedlog odbijen, Pinjatić ne zna.
- Vlada nije ni dužna da mi to objašnjava. Ja sam samo dobio akt kojim se to povlači iz procedure, a mi kao skupštinsko radno tijelo apsolutno to moramo uvažiti, kazao je on.
Milan Radović iz Građanske alijanse smatra da je dobro što prijedlog nije zadovoljio vladine kriterijume.
- Ima tu više razloga. Najvažniji je to što je taj prijedlog bio diskriminatorski, jer on predviđa da sva pravna lica mogu aplicirati za sredstva Fonda za manjine, osim nevladinih organizacija. Po tom osnovu bi EPCG ili KAP mogli da apliciraju, ali ne i nevladine organizacije koje već godinama bave pitanjima manjina i izgradile su određene kapacitete.
Radović dodaje da je takva odluka dobra jer je sad već, kako kaže, dokazano da u Fondu za manjine postoji niz neregularnosti.
- Mi smo u Građanskoj alijansi u posjedu infomracije da je Državna revizorska insitucija u kontroli rada Fonda za manjine opet utvrdila određene nepravilonosti, tako da bi to dodatno otežalo cijelu situaciju.
Podsjetimo, krajem prošle godine veliki broj nevladinih organizacija nije bio zadovoljan načinom na koji se rasporedio novac iz Fonda. Najviše novca dobio je Sprski nacionalni savjet.
(foto: bicent.com)