Dokument obuhvata bilanse električne energije, uglja, nafte, naftnih derivata i biogoriva, Godišnju analizu učešća energije iz obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji energije, kao i mjere za njegovu realizaciju.
Iz Vlade je saopšteno da je u narednoj godini planirana ukupna proizvodnja električne energije u iznosu od 3,6 hiljada gigavat sati (GWh).
„Dok je planirana bruto potrošnja 3.117 tako da će planirani suficit, razlika između proizvodnje i potrošnje, za narednu godinu biti 483 GWh“, piše u saopštenju.
Kako se navodi, u narednoj godini je planirano da se više od polovine električne energije, odnosno oko 51 odsto, proizvede iz hidroelektrana, 37 odsto iz termoelektrane, devet odsto iz vjetroelektrana i tri odsto iz solarnih elektrana.
„Proizvodnja TE Pljevlja za narednu godinu planirana je na iznos od 1.317 GWh, što je manje od procjene ostvarenja u ovoj godini za 12,2 odsto“, rekli su iz Vlade.
Kada je riječ o bilansu naftnih derivata, iz Vlade su kazali da je ukupan promet za potrebe potrošnje u Crnoj Gori u narednoj godini planiran u količini od 421 hiljadu tona, što je za 12,3 odsto više od procjene ostvarenja potrošnje u ovoj godini.
Iz Vlade je saopšteno da je danas usvojena Informacija o realizaciji Ugovora o koncesiji za korišćenje akumulacije Otilovići radi izgradnje male hidroelektrane u cilju proizvodnje električne energije, i prihvatila tekst Aneksa broj 1 Ugovora o koncesiji.
Aneksu se, kako se navodi, pristupilo na zahtjev Koncesionara koji je tražio da se definišu novi rokovi početka kako prve faze, tako i početka trajanja Perioda koncesije, navodeći kao razlog kasno izdate UTU.
„Vlada je zahtjev Koncesionara ocijenila opravdanim i sačinila Aneks 1 Ugovora koji predviđa izmjene na način da I faza – faza izrade Tehničke dokumentacije, kao i Period koncesije počinju od datuma izdavanja UTU, dok preostale odredbe Ugovora ostaju neizmijenjene“, piše u saopštenju.