Politika

Vlada podržala predlog SDP-a da se ne kriju opštinski ugovori

Izvor

U Vladinom odgovoru predlagačima zakona

Rašku Konjeviću

i

Hidajeti Bajramspahić

navodi se da je transparentnost rada opština jedna od obaveza Evropske povelje o lokalnoj samoupravi.



"Obaveza organa lokalne samouprave je da obezbijedi javnost rada i pružanja informacija o svom radu, kako bi građani mogli da učestvuju u demokratskom procesu vršenja javnih poslova i da bi bili istinski aktivni subjekt u kontroli organa vlasti. U tom cilju se dostavljenim predlogom zakona o lokalnoj samoupravi, koji su podnijeli poslanici, obezbjeđuje veća transparentnost i javnost rada lokalne samouprave", navodi se u odgovoru generalnog sekretara Vlade

Žarka Šturanovića

.



Predloženim izmjenama zakona traži se od predsjednika opštine transparentnost u radu, kako bi Vladi, civilnom sektoru i građanima obezbijedilo da kontrolišu njihov rad. Ukoliko prvi čovjek opštine to ne učini, kako se predviđa zakonom, pokreće se procedura za njegovo   razrješenje. U objašnjenju zakona zahtijeva se prekidanje prakse skrivanja ugovora koje predsjednici opština, u ime građana, sklapaju sa pravnim licima. Navodi se da prema Zakonu o lokalnoj samoupravi predsjednici imaju veću odgovornost, ali da se mora omogućiti njihovo razrješenje ukoliko ne obezbijede poštovanje načela javnosti i transparentnosti rada.



Konjević je ranije ocijenio da je borba protiv korupcije jedan od glavnih zadataka Crne Gore na putu ka članstvu u EU, navodeći da će predloženi zakon pojačati tu borbu. Iako je Vlada podržala izmjene zakona, u pojašnjenju se navodi da predlagač mora preciznije propisati razloge za razrješenje predsjednika opštine. "Moraju se propisati razlozi kako bi se onemogućila arbitrarnost prilikom odlučivanja o razrješenju predsjednika opštine i istovremeno obezbijedila puna primjena tih načela u ostvarivanju prava na lokalnoj samoupravi".



Iako ga je Vlada podržala, predlog zakona za sada nije naišao na podršku poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), koji ga nijesu podržali na Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo, navodeći da se radi o "dnevno-političkom dokumentu". U SDP-u su pojasnili da izmjene zakona predlažu zbog podataka da polovina opština u Cmoj Gori ne objavljuje ugovore, navodeći kao pnmjer sporni ugovor građonačelnika Podgorice i kompanije "Carine" o prodaji zemljišta na Starom aerodromu. Mugoša je prošlog oktobra „Carinama" prodao 15.000 metara kvadratnih državnog zemljišta na Starom aerodromu za 2,5 miliona eura bez znanja Skupštine glavnog grada. Nakon što je Ministarstvo finansija tražilo poništenje ugovora, u gradskoj Skupštini usvojen je novi statut kojim je predviđeno da ubuduće, umjesto gradskog parlamenta, gradonačelnik odlučuje o prodaji gradskog zemljišta.



Poslanici Socijalističke narodne partije (SNP) predložili su da uz predsjednike opština i organi lokalne samouprave i javne službe moraju objavljivati ugovore. Amandmanom na zakon koji je predložila ta partija zahtijeva se transparentnost rada svih opštinskih organa.



"Neophodno je obuhvatiti ugovore koje sa pravnim i fizičkim licima zaključuju javne službe čiji je osnivač opština. Smatramo da je u cilju transparentnosti neophodno da i realizovani transferi budu objavljeni na intemet prezentaciji lokalne samouprave", navodi se u amandmanu poslanika

Nevena Gošovića

,

Aleksandra Đamjanovića

i

Snežane Jonice

.


Portal Analitika