Crna Gora će se uskoro pridružiti porodici od 90 zemalja koje su uvele fiskalna pravila, odnosno ograničile zaduživanje države – visinu javnog duga, rashoda, deficita državne kase i proceduru planiranja prihoda, piše današnja Pobjeda.
Fiskalna pravila koja su u formi radne verzije pripremila je radna grupa u kojoj su predstavnici Ministarstva finansija, Centralne banke i Državne revizorske institucije i trebalo bi da budu usvojena do kraja godine, ali iz ovih institucija Pobjedi nijesu saopštili na koliko će biti ograničenja uz obrazloženje da je još rano za saopštavanje procenata.
Iz Ministarstva finansija Pobjedi su kazali da je planirano da se nacrt zakona, koji će tretirati ovu oblast, uputi Vladi na razmatranje do kraja oktobra.
Crnogorski javni dug iznosi oko 50 odsto BDP-a mnogi analitičari smatraju da se više ne bi trebalo zaduživati.
Glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore dr Nikola Fabris Pobjedi je juče kazao da će procenti biti strožiji od Mastrihtskih kriterijuma koji predviđaju da javni dug ne može biti veći od 60 odsto BDP, a deficit državne kase od tri odsto.
- S obzirom da je u pitanju radna verzija prerano je govoriti o konkretnim pravilima, ali ono što treba istaći je da su u radnoj verziji predviđena stroža pravila nego što podrazumijevaju Mastrihtski kriterijumi. To bi, ukoliko se usvoji, trebalo da obezbijedi dugoročno održivu i „zdravu“ fiskalnu politiku – saopštio je Fabris Pobjedi odgovarajući na pitanje koliki limiti su postavljeni za zaduživanje, deficit…
Fabris je pojasnio da je radna grupa formirala radnu verziju dokumenta u kojoj su sadržana fiskalna pravila.
Glavni ekonomista Centralne banke smatra da je realno da fiskalna pravila budu usvojena do kraja ove godine.
- To će najviše zavisiti od dinamike rada parlamenta. Smatram da je realan rok do kraja godine – ocijenio je Fabris.
I u Ministarstvu finansija Pobjedi su saopštili da se „kroz izmjenu organskog zakona o budžetu, pripremaju fiskalna pravila“.
- Kroz izmjenu organskog zakona o budžetu, pripremaju se fiskalna pravila kojima će se definisati okvir za srednjoročni budžet za ograničenje rashoda, deficita, duga i proceduru planiranja prihoda. U izradu ovih pravila uključeni su i predstavnici Centralne banke i Državne revizorske institucije – saopštili su iz Ministarstva finansija.
Ni iz ovog Vladinog resora nijesu htjeli da iznose detalje radne verzije fiskalnih pravila.
- Koncept je u završnoj fazi pripreme, a komentare smo dobili od predstavnika međunarodnih organizacija, Evropske komisije, MMF-a, Svjetske banke i OECD-a – navodi se u odgovorima Pobjedi.