Politika

Vlada sjutra o pregovaračkoj strukturi

Izvor


Nacrtom odluke predviđeno je da pregovaračku strukturu čine kolegijum i državna delegacija za pregovore o pristupanju Crne Gore EU, pregovaračka grupa za vođenje pregovora, radne grupe za pripremu pregovora po pojedinim poglavljima, kancelarija glavnog pregovarača i sekretarijat pregovaračke grupe, prenosi Mina.



Kolegijum će biti radno tijelo Vlade na kojem će se raspravljanti o svim pitanjima u vezi sa pregovorima.



To tijelo razmatra predloge pregovaračkih pozicija koje dostavi pregovaračka grupa nakon završene procedure u Skupštini Crne Gore, a prije njihovog upućivanja na dalju proceduru Vladi.



Kolegijum čine predsjednik i potpredsjednici Vlade, ministar vanjskih poslova i evropskih integracija i glavni pregovarač.



Po potrebi, u radu Kolegijuma mogu učestvovati i drugi ministri, a u zavisnosti od poglavlja pregovora koje se razmatra na sjednici, u radu tog tijela učestvuje i član pregovaračke grupe zadužen za to poglavlje.



Državna delegacija, kako je predviđeno Nacrtom odluke, vodi političke razgovore i pregovore sa državama članicama i institucijama EU i odgovorna je za uspješno odvijanje pregovora po svim poglavljima.



Delegacija za svoj rad odgovara Vladi i djeluje u skladu sa smjernicama za pregovore koje ona usvaja.



Državna delegacija podnosi Vladi izvještaj o stanju pregovora nakon svakog sastanka međuvladine konferencije između Crne Gore i država članica EU na ministarskom nivou, kao i posebne izvještaje, ukoliko to Vlada zatraži.



Šef državne delegacije je ministar vanjskih poslova i evropskih integracija, a njegov zamjenik glavni pregovarač za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore EU. Osim njih, u tom tijelu će biti zamjenici glavnog pregovarača, šef Misije Crne Gore pri EU i sekretar pregovaračke grupe.



Šef delegacije predstavlja Crnu Goru na međuvladinoj konferenciji na ministarskom nivou i nadzire i usmjerava pregovore po svim poglavljima.



Glavni pregovarač, koga imenuje i razrješava Vlada, zadužen je za neposredno vođenje pregovora po svim poglavljima i predstavlja Crnu Goru na međuvladinoj konferenciji na nivou glavnih pregovarača.



On obavlja poslove iz svoje nadležnosti u Vladi i u Misiji Crne Gore pri EU, a po položaju je i šef pregovaračke grupe.



Kancelarija glavnog pregovarača obavlja stručne i administartivno-tehničke poslove za potrebe glavnog pregovarača, koji se, zbog specifičnosti, obavljaju u Vladi i u Misiji Crne Gore pri EU. Na tim poslovima radiće službenici Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija (MVP).



Zamjenici glavnog pregovarača, koje imenuje i razrješava Vlada, zaduženi su za neposredno vođenje pregovora po određenim poglavljima, a u slučaju spriječenosti glavnog pregovarača ili po njegovom nalogu, obavljaju i njegove poslove.



Pregovaračka grupa zadužena je za stručni i tehnički nivo pregovora sa institucijama i državama članicama EU po svim poglavljima pregovora. Ona razmatra i usvaja predloge pregovaračkih pozicija i za svoj rad odgovara šefu državne delegacije i Vladi.



Pregovaračku grupu čine glavni pregovarač i njegovi zamjenici, članovi pregovaračke grupe zaduženi za pojedina poglavlja pregovora, šef Misije Crne Gore pri EU i sekretar Grupe.



Glavni pregovarač može, po potrebi, predložiti da se u rad Pregovaračke grupe, u savjetodavnoj ulozi, uključe i vanjski stručnjaci za pojedine oblasti, a o načinu i potrebi njihovog uključivanja odlučuje Vlada.



Radne grupe za pripremu pregovora po poglavljima učestvuju u analitičkom pregledu i ocjeni usklađenosti zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom Evropske unije (screening), kao i u izradi predloga pregovaračkih pozicija, uz podršku organa državne uprave i drugih organa i institucija.



Svaka radna grupa ima šefa kojeg, na predlog šefa državne delegacije i uz saglasnost glavnog pregovarača imenuje i razrješava Vlada, a zadužen je za koordinaciju pojedinog poglavlja pregovora.



Unutar radne grupe, na predlog šefa i uz saglasnost pregovaračke grupe, mogu se uspostaviti podgrupe za pojedina pitanja.



Člana radne grupe i podgrupe imenuje Vlada, na predlog glavnog pregovarača, a uz konsultacije s rukovodiocima organa državne uprave ili drugih tijela određenih kao nosioce pojedinih poglavlja pregovora.



Novac za troškove sekretarijata pregovaračke grupe i kancelarije glavnog pregovarača obezbjeđuju se iz budžeta MVP, dok će troškove članova ostalih struktura snositi budžetski korisnik u kojem je zaposlen član tog tima. Novac za angažovanje vanjskih eksperata obezbjeđuje Vlada.

Portal Analitika