Povećanje starosne granice će biti postepeno, za muškarce do 2025. a za žene do 2041. godine.
Ministar rada i socijalnog staranja, Suad Numanović, kazao je da je želja za nastavkom sistemskih reformi penzijskog zakona glavni razlog donošenja izmjena i dopuna.“Rješenja koja su predložena i koja su plod jedne četvoromjesečne aktivnosti i velikog broja okruglih stolova sa socijalnim partnerima, predviđaju izjednačavanja prava muškaraca i žena, postupnim povećavanjem starosne granice na 67 godina”, rekao je Numanović nakon sjednice Vlade.
Prema njegovim riječima, izmjenama je uveden sistem prijevremene penzije koji se može koristiti sa 62 godine života i 15 godina staža.“Starosna granica po osnovu rada na beneficiranim radnim mjestima se snižava na ispod 55 godina, a do sada se računala do te granice”, objasnio je Numanović.
Izmjenama i dopunama definisana su, između ostalog, i prava za invalide druge i treće kategorije, čime se predviđa da će, za one koje se od 2007. do 2014. godine nalaze na evidenciji Biroa rada, taj period biti računat u staž osiguranja.
“Za invalide druge kategorije koji rade sa skraćenim radnim vremenom, boravak na Zavodu će se računati kao da su radili sa punim radnim vremenom”, precizirao je Numanović.
On je kazao da izmjene predviđaju i jednak tretman svih korisnika vojnih penzija koji su uvedeni u pravni sistem Crne Gore od 15. avgusta 2007. godine.
“Radi se o korekciji odnosno dodatnom uskraćivanju zatečenih iznosa penzija za sve korisnike bez obzira da li su vodili sudski spor ili ne. Od ukupno tri hiljade, 50 je vodilo sudski spor, a ostatak nije”, naveo je Numanović.
On je kazao da je, za usklađivanje penzija, uveden institut modifikovane švajcarske formule koja podrazumijeva obračunavanje 50 odsto kretanja zarada i 50 odsto kretanja potrošačkih cijena.
Izmjenama je predviđeno da osobe koje imaju staž osiguranja 40 godina imaju mogućnost i dalje da rade do 67 godina kolika je i starosna granica, s tim da će svaka godina staža koju oni budu proveli biti stimulisana sa 40 odsto uvećanja.
Zakon će, kako je kazao Numanović, početi da se primjenjuje od 2014. godine, jer postojeći važi do kraja 2013. godine.Prema njegovim riječima, postojeći penzijski zakon se morao mijenjati jer crnogorsko tržište rada karakteriše niska stopa zaposlenosti.
“Da bi sadašnji penzioni sistem mogao da funkcioniše u ovom momentu morali bismo da imamo otvorenih između 50 i 60 hiljada novih radnih mjesta, stopu aktivnosti radno sposobnog stanovništva da povećamo sa 60 odsto na 73, a stopu zaposlenosti sa 50 na 62 odsto”, rekao je Numanović i dodao da u Crnoj Gori sada ima preko 12,5 odsto stanovnika starijih preko 65 godina.
Na postojeći Zakon, kako je kazao, negativno utiče i podatak da u Crnoj Gori na jednog penzionera dolazi 1,7 zaposlenih.
“Da bi penzioni sistem mogao da funkcioniše minimalno bi trebalo da imamo 2,2 zaposlenog, a optimalno bi bilo tri radnika na jednog penzionera”, rekao je Numanović.
On je objasnio da su izdvajanja za penzioni sistem uvijek u porastu i da se preko 40 odsto, u odnosu na doprinose koji su oko 60 odsto, izdvaja iz državnog budžeta.Vlada je danas usvojila i dopunu Zakona o obeštećenju korisnika prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, kojom se predviđa ravnopravnost vojnih penzionera u korišćenju prava.