On je kazao da je godišnji rast potrošnje ljekova u evropskim državama od sedam do deset odsto, a u Crnoj Gori je deset do 15 odsto.
- To je bio razlog da se usvoji plan, kazao je Radunović novinarima, nakon sjednice Vlade, javila je Mina.
On je saopštio da se oko 53 miliona eura godišnje potroši u Crnoj Gori na ljekove, od čega 33 miliona preko Fonda za zdravstveno osiguranje.
Radunović je naveo da je prema podacima Montefarma od 24. februara do 2. marta iz njihovih apoteka "izašlo" 83 hiljade recepata.”Ako su jedna ili dvije kutije zamislite koji onda to broj”.
Radunović je apelovao na ljekare da ne propisuju nepotrebno ljekove i na građane da ne stvaraju zalihe.
- Analiziraćemo situaciju i ako nađemo nešto što je u sukobu sa medicinskom etikom i praksom imena tih ljudi će biti na sajtovima zdravstvenih ustanova i Ministarstva, a ako se neko ogriješio biće pocesuiran institucijama, precizirao je ministar Radunović.
Prema njegovim riječima, moraju se povući mjere za smanjivanje uticaja na propisivanje ljekova.Radunović je kazao da se regulativom treba definisati odnos između farmaceutskih kompanija i ljekara.
On smatra da Ljekarska i Farmaceutska komora moraju da urade kodeks ponašanja. "To može biti jedna od antikoruptivnih mjera i to je naša obaveza prema Savjetu Evrope".
- Napravili smo analize i dali zaduženja da pokušamo da se racionlaziju potrošnja ljekova. Neophodno je formirati Komisiju za koordinaciju potrošnje, i odjeljeljenja za farmakoekonomiju i farmakoepidemilogiju, kazao je Radunović.
Prema njegovim riječima, nadzor nad izdavanjem ljekova suprotno propisima vrši resorno Ministarstvo. "Vjerujem da ćemo mjerama koje će se sprovesti dovesti potrošnju na racionalan nivo”, zaključio je Radunović.
(foto: mzd.gov.me)