Tim dokumentom predviđeno je da se za 10 godina boravka smatra pet godina privremenog plus pet godina stalnog boravka u Crnoj Gori, dok je raniji zakonski uslov za prijem u crnogorsko državljanstvo bio 10 godina stalnog boravka u državi.
Na tom dokumentu MUP je radio više od godinu, ali je povučen nakon protesta opozicije.
Prije donošenja Odluke plan je bio da Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu razmatra radni MUP-ov dokument, pa tek kada se u Skupštini usvoji zajedničko mišljenje pošalje Vladi na usvajanje.
Sve je to urađeno jer je parlamentarna većina tražila da Odluka o crnogorskom državljanstvu ide na skupštinski Odbor.
U Nacrtu Odluke, na kojoj je radio MUP, kako je ranije objavljeno, ključna izmjena je da i svi građani "koji su i u prekidima boravili 10 godina u Crnoj Gori steknu pravo za sticanje državljanstva".
Važećim Zakonom i Odlukom propisano je da su to mogućnost do sada imali samo oni koji "neprekidno žive 10 godina u Crnoj Gori".
Tokom te odluke Vlade, da se ne prenagli sa usvajanjem novih izmjena o načinu sticanja državljansta, ključnu ulogu je odigrao MUP koji je i naglasio da je "dobra demokratska praksa da se prilikom izrade izbornih zakona treba sačekati i stav matičnog Odbora".
Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović na sjednici Odbora za izborne reforme sa poslanicima je razgovarao o sadržini dokumenta.