Iz Vlade je saopšteno da je, uporedo sa Nacrtom, pripremljen i program rada za ovu godinu, kroz koji se definišu konkretne aktivnosti čija će realizacija doprinijeti dostizanju zacrtanih ciljeva.
„Kao ključni prioriteti za naredni period definisani su: Crna Gora je država vladavine prava i kredibilna članica EU i NATO; Stabilan finansijski i ekonomski sistem za bogatu državu, građane i građanke i Zdravi i obrazovani pojedinci, kao temelj prosperitetnog i solidarnog društva“, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je izrada dokumenta osmišljena kao inkluzivan proces u koji će biti uključene sve zainteresovane strane.
„U diskusiji je naglašeno da je, u skladu s dobrom praksom, Vlada u potpunosti posvećena povećanju transparentnosti i ima jasnu namjeru da krajnje korisnike javnih politika, građanke i građane, stavi u prvi plan“, kaže se u saopštenju.
Iz Vlade su rekli da je zadužen Generalni sekretarijat da javnu raspravu o Nacrtu organizuje u periodu 19. februara do 9. marta.
Prema njihovim riječima, Generalni sekretarijat nakon toga treba da pripremi i dostavi Predlog srednjoročnog programa rada Vlade 2024 – 2027. godine sa Izvještajem o sprovedenoj javnoj raspravi.
Kako je saopšteno, Vlada je danas donijela odluku o obrazovanju pregovaračkih radnih grupa za pripremu i vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji (EU) za oblasti pravne tekovine Unije koja se odnose na pregovaračka poglavlja 1 – Sloboda kretanja robe, 2 – Sloboda kretanja radnika, 10 – Informatičko društvo i mediji, 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor.
Dodaje se da su formirane i radne grupe za poglavlja 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, 27 – Životna sredina i klimatske promjene, 30 – Vanjski odnosi i 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.
Iz Vlade su kazali da je na sjednici donijeta Odluku o obrazovanju Operativnog tijela za sprovođenje Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore EU 2023 – 2026. godina.
“Imajući u vidu da je pristupanje EU strateški vanjskopolitički cilj Crne Gore, te da je, osim kvalitetnog sprovođenja reformi, potrebno obezbjediti i stabilnu podršku građana za pristupanje EU, u skladu sa Strategijom informisanja, neophodno je formirati tijelo koje će se starati o efikasnoj i kvalitetnoj implementaciji tog dokumenta”, navodi se u saopštenju.
Iz Vlade su rekli da je osnov za donošenje ove Odluke novi strategijski dokument čije će sprovođenje, kako su kazali, doprinijeti boljem informisanju i razumijevanju procesa evropske integracije kod građana i obezbijediti nastavak podrške procesu pristupanja Crne Gore EU.
“Nova Odluka je bila neophodna i zbog personalnih promjena u više vladinih resora u dijelu sprovođenja komunikacionih aktivnosti koje se odnose na proces evropske integracije”, pojasnili su iz Vlade.