Abiznis

Odluka Vlade o privremenom finansiranju do aprila 2021. izazvala niz oštrih reakcija i ujedinila parlamentarne stranke

Vladajući PzP traži ostavku Krivokapića, opozicioni SDP najavljuje krivičnu prijavu

Predsjednik Udruženja pravnika Branislav Radulović objašnjava da se privremeno mogu finansirati samo ministarstva koja poznaje ovogodišnji zakon o budžetu, a SD raži tehnički rebalans zbog Vladine uredbe kojom je uvela sedam novih resora

Vladajući PzP traži ostavku Krivokapića, opozicioni SDP najavljuje krivičnu prijavu Foto: PA
Jadranka Rabrenović
Jadranka RabrenovićAutorka
PobjedaIzvor

Predsjednik vladajućeg PzP Nebojša Medojević tražio je juče da premijer Zdravko Krivokapić podnese ostavku zbog privremenog finansiranja, a poslanik opozicionog SDP-a Raško Konejvić najavio je krivičnu prijavu ukoliko Vlada ne napravi tehnički rebalans budžeta.

Uredba 

Premijer je juče najavio da će javni sektor biti privremeno finansiran do aprila naredne godine. Pri tome je Vlada na sjednici od 10. decembra donijela uredbu o organizaciji rada državne uprave, kojom je 17 ministarstava smanjila na 12, tako što im je pripojila dijelove ukinutih resora. Kako zakon o budžetu za ovu godinu poznaje samo 17 ministarstava, stručna javnost je tvrdila da je neophodan tehnički rebalans budžeta. Premijer je u četvrtak 17. decembra na konferenciji za novinare kazao da tehničkog rebalansa neće biti niti će promijeniti spornu odluku, osim u dijelu za energetiku. Predsjednik udruženja pravnika Branislav Radulović tvrdi da će zbog izostanka tehničkog rebalansa bez novca ostati sedam resora koje je utvrdila nova Vlada.

Medojević je kazao da je premijer u četvrtak obećao nacrt budžeta za narednu godinu do sjutra, a u petak objelodanio odluku o privremenom finansiranju.

- Nesposobna Vlada kontinuiteta. Velika blamaža premijera koji nije sposoban da vodi Vladu. Jedino je bio sposoban da tajno odradi zaduženje države od ukupno 890 miliona eura - saopštio je Medojević na Fejsbuku i upitao – šta bi se desilo da u Vladi nijesu „eksperti“.

Radulović objašnjava da je član 37 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, koji normira privremeno finansiranje kroz mjesečno odobrenje jedne dvanaestine stvarnih izdataka ostvarenih u prethodnoj godini, moguće primijeniti samo za one potrošačke jedinice koje su utvrđene u ovogodišnjem Zakonu o budžetu.

Rebalans

- Za nova ministarstva nije jasno kako će se privremeno finansirati po sistemu jedne dvanaestine izdataka iz prethodne godine, kada kao takvi nijesu, u godini koja se uzima kao osnova za odobravanje, postojali, bez prethodno izvršenog tehničkog rebalansa budžeta – kaže Radulović.

Konjević ukazuje da Vlada ulazi u zonu krivične odgovornosti ukoliko ne uradi tehnički rebalans budžeta nakon odluke o privremenom finansiranju.

- Za ,,nova ministarstva“ utvrđena novom uredbom o organizaciji rada državne uprave ovo tehnički i zakonito nije moguće primijeniti. Mora se uraditi ,,tehnički rebalans“. Inače se pravi krivično djelo. Podnijećemo krivičnu prijavu ukoliko Vlada svjesno i pored upozorenja prekrši Zakon - najavio je Konjević.

DPS je ocijenio da opozicioni klubovi poslanika moraju da odmah razmotre interpelaciju ministra finansija Milojka Spajića.

- Odluka Vlade da neće uopšte predlagati Skupštini Zakon o budžetu za 2021. je ruganje državi i građanima. Premijer Krivokapić i njegov tim moraju da podnesu odgovornost, već u ovoj fazi, jer za kratko vrijeme pokazuju neprofesionalnost i stvaraju ambijent nesigurnosti i nepovjerenja. Najava da će budžet biti predložen do 20. decembra, a nakon samo jednog dana da uopšte neće biti predložen je skandalozno – ocijenio je poslanik DPS-a Nikola Rakočević.

Liberalna partija smatra da je ova odluka najava haosa i potpunog rasula koje ubrzo čeka državu i praktično je uvodi u vanredno stanje.

- Jedini način da se izbjegne takav krah i da se barem malo smanji šteta koju najavljuju jeste da Vlada hitno podnese ostavku i vrati mandat Skupštini - kazali su iz LP.

Poslanik opozicionih Socijaldemokrata Boris Mugoša takođe je ukazao da se odluka o privremenom finansiranju može primijeniti samo na ministarstva koja su definisana ovogodišnjim Zakonom o budžetu, a to su resori odbrane, unutrašnjih poslova, vanjskih poslova, zdravlja i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

- Postavlja se logično pitanje - kojim potrošačkim jedinicama, odnosno ministarstvima, će odobravati sredstva do iznosa stvarnih izdataka ako više ne postoje brojna ministarstva definisana u ovogodišnjem Zakonu o budžetu – pitao je Mugoša.

U članu 37 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti navodi se da ako se zakon o budžetu države, odnosno odluka o budžetu opštine, ne donese do 31. decembra tekuće, za narednu fiskalnu godinu, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava sredstva do iznosa jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini, a odgovorna osoba u opštini, do donošenja budžeta opštine, odobrava sredstva u skladu sa zakonom kojim se uređuje finansiranje lokalne samouprave.


Portal Analitika