Politika

Priveden kraju disciplinski postupak protiv dvojice službenika koji su zbog ugrožene sigurnosti akcije odbili 5. septembra prošle godine da „podignu“ helikopter i prevezu čelnike Crkve Srbij

Vlahoviću ukinuto rješenje o suspenziji, ali ga Adžić još nije vratio na posao

Komisija za žalbe uvažila je prije dvije sedmice žalbu pilota Ministarstva unutrašnjih poslova Dražena Vlahovića i ukinula rješenje o suspenziji koje mu je uručeno u septembru prošle godine, nakon što je sa kolegom Igorom Delevićem odbio da, zbog zabrinjavajućih bezbjednosnih procjena sa terena, „podigne“ helikopter i iz Podgorice na Cetinje preveze velikodostojnike Crkve Srbije – Joanikija Mićovića i Porfirija Perića.

Vlahoviću ukinuto rješenje o suspenziji, ali ga Adžić još nije vratio na posao Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, prema saznanjima Pobjede, međutim, još nije postupio po ovom obavezujućem rješenju komisije i nije Vlahovića vratio na posao!

Izvori Pobjede iz MUP-a kažu da disciplinski postupak protiv Delevića i Vlahovića nije okončan, ni devet mjeseci pošto je pokrenut, a za 24. jun zakazane su završne riječi.

URA TE TUŽI,URA TI SUDI

Rješenje o suspenziji Delevića i Vlahovića donio je tadašnji ministar Sergej Sekulović, koji je kao i Adžić, kadar Ure aktuelnog premijera Dritana Abazovića i sada je na poziciji premijerovog savjetnika. Protiv Delevića i Vlahovića pokrenut je disciplinski postupak zbog teške povrede dužnosti.

Portal CdM je prije nekoliko dana objavio kako Adžić vraća na posao pilote koji su odbili da prevezu Mićovića i Perića na Cetinje, te da je, navodno, odmah nakon stupanja na dužnost tražio informaciju o ovom slučaju.

Napisali su i kako saznaju da će on ukinuti rješenja o suspenziji, te da će pilote „prije okončanja postupka vratiti na posao“.

Adžić, međutim, ne da nije ukinuo rješenja o suspenziji, nego, kako kažu izvori Pobjede, ni dvije sedmice od kada je donešeno - nije postupio po odluci Komisije za žalbe koja je oborila Sekulovićevu odluku.

Na informaciju da će dvojica pilota biti vraćena na posao reagovale su Socijaldemokrate, uz podsjećanje da „njihov nadređeni, Miodrag Bešović, koji je sproveo odluku o suspenziji, kao istaknuti kadar DF-a biva nagrađen produženjem mandata od strane 43. Vlade Crne Gore kojoj je DF formalno žestoka opozicija“.

- Ne, gospodo, na ovaj način nećete uspjeti da prikrijete vaše sramotno djelovanje 4. i 5. septembra prošle godine, kao ni nakon ovih događaja – poručili su Uri iz SD-a.

Istakli su da „ta naknadna pamet ne mijenja činjenicu da“ je Ura pilote makla s posla.

- I da je to vaša bruka i sramota. Kao i, uostalom, sve vezano za dešavanja na Cetinju 4. i 5. septembra prošle godine – zaključili su iz SD-a.

SVJEDOČENJE DELEVIĆA

Pobjeda je u aprilu objavila da se u predmetu formiranom protiv Cetinjanina Nenada Kaluđerovića, protiv kojeg je podignuta krivična prijava za terorizam i koju je Specijalno tužilaštvo odbacilo, navodi i izjava pilota Avio-helikopterske jedinice MUP-a Igora Delevića.

On je ispričao da je 5. septembra u 5.23 sati kontaktirao Dragana Gorovića (pomoćnik direktora Uprave policije) koji je bio na Cetinju, koji mu je na SMS poruku odgovorio „napeto, znaju da dolaze dva helikoptera“. Poslije toga ga je, kako je naveo, Gorović nazvao i objasnio mu da je policija, mjerama tajnog nadzora, prethodnog dana došla do podatka da „postoji spreman dron sa eksplozivom koji samo čeka helikopter, ako sleti neće polećeti“.

Delević je rekao da je odmah obavijestio pretpostavljene, a da ga je direktor Sektora za vanredne situacije Miodrag Bešović nazvao i rekao mu da ne brine.

O informacijama koje je dobio Delević je, kako piše u tom dokumentu, obavijestio i komandanta operacije nasilnog ustoličenja Mićovića u Cetinjskom manastiru, pomoćnika direktora Uprave policije Miloša Rakonjca.

Prema njegovom svjedočenju, u 7.16 minuta saopštio je Rakonjcu podatke koje je dobio o prijetnjama po let i kazao mu da ne postoje bezbjednosni uslovi za podizanje letilice, s čim se saglasio i drugi pilot Dražen Vlahović.

U ovoj prijavi se navodi kako je Bešović kasnije istražiteljima rekao da je smatrao da je podatak koji mu je saopštio Delević „neozbiljan i neistinit“, jer da je tačan, kako je kazao, to bi njemu saopštili ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović i direktor Uprave policije Zoran Brđanin.

Bio je decidiran da nije provjeravao ni tu, ni informacije o naoružanim ljudima na Cetinju i eksplozijama koje odjekuju.

S druge strane, Gorović je istražiteljima kazao da je siguran da on nije Deleviću saopštio informaciju o dronu sa eksplozivom, ističući kako on takav podatak nije ni mogao da ima?! Nije primijetio ni da je na Cetinju bilo ko koristio dronove, ali se sjetio kako je 5. septembra ujutro preko radio-veze čuo da je u gradu primijećen dron.

GRAĐANSKI PROTEST

Interesantno je da u dokumentu Uprave policije nazvanom ,,Poseban izvještaj sa analizom postupanja policijskih službenika Uprave policije, u cilju obezbjeđenja i uspostavljanja narušenog javnog reda i mira na Cetinju 4-5. 9. 2021. godine“, nema slova o tome da su dvojica pilota odbila da pilotiraju. Ni riječju se ne navodi da je transport policijskim helikopterom uopšte i bio opcija.

Mitropolit Crkve Srbije Joanikije Mićović intronizovan je u Cetinjskom manastiru 5. septembra 2021. godine na način nikada i niđe ranije viđen. Na Cetinje je transportovan vojnim helikopterom, u pratnji specijalnih jedinica Crne Gore, ali i specijalaca iz Srbije, dok je policija brutalnom silom rastjerivala građanke i građane okupljene u prijestonici u znak protesta zbog ove nasilne inauguracije.

Crnogorska prijestonica duže od četiri sata bila je zasuta suzavcem, šok i fleš bombama, a na građane su ispaljivani i zabranjeni gumeni meci. Desetine građanki i građana su povrijeđeni.

Tadašnja crnogorska vlast, u kojoj je bila i Ura, a njen lider, aktuelni premijer Dritan Abazović bio je potpredsjednik Vlade, bespogovorno je ispunila nalog Beograda da Mićović mora biti ustoličen baš u Cetinjskom manastiru, bez obzira na to što su se Cetinjanke i Cetinjani tome oštro usprotivili.

Oglušila se vlada Zdravka Krivokapića o bezbjednosne procjene koje su upozoravale da ova ceremonija može izazvati nesagledive posljedice po mir u našoj zemlji. Prosrpska i proruska vlast i vlada imali su druge prioritete, ali i ogroman dug prema Crkvi Srbije. Krivokapićeva vlada i konstituisana je u jednom od manastira ove crkve, uz blagoslov i kadriranje sada pokojnog mitropolita Amfilohija Radovića.

Povodom cetinjskih događaja Socijaldemokrate pokrenule su, na inicijativu Crnogorskog helsinškog odbora, proceduru za parlamentarnu istragu.

Portal Analitika