Lista će biti dostavljena Skupštini, s obzirom na to da izmijenjenim Zakonom o državnom tužilaštvu, predsjednik parlamenta proglašava Tužilački savjet.
Ranije je to bilo u nadležnosti predsjednika države, ali je nova vlast i ovom izmjenom pokušala da napravi diskontinuitet u odnosu na prethodnu. U Tužilačkom savjetu su četiri predstavnika tužilaca, kao i vrhovni državni tužilac koji po funkciji predsjedava ovim tijelom, Skupština Crne Gore bira četiri ugledna pravnika, ali i petog kojeg predlažu nevladine organizacije, a u Savjetu je i predstavnik Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Nova crnogorska vlast, iako joj je jedan od ključnih prioriteta bila smjena tužilaca, nije uspjela da se dogovori ko će biti njeni predstavnici u Tužilačkom savjetu. Problem su napravile Demokrate zbog toga što su odbile da podrže kandidaturu advokata Nikole Bulatovića, uz obrazloženje da je on „partijski obojeni kandidat“.
Bulatović je advokat jednog od lidera Demokratskog fronta Andrije Mandića. Vlast se, prema sopstvenom priznanju, dogovorila ko će biti ostala tri predstavnika uglednih pravnika koji su svim konstituentima parlamentarne većine prihvatljivi. Demokrate će, sudeći prema njihovim saopštenjima prethodnih dana, podržati bilo kojeg od preostalih prijavljenih kandidata, bilo ih je ukupno 13 (svi advokati), samo ne Bulatovića.
Skupštinski odbor još se nije izjasnio ni o kandidatima NVO sektora poslije čega listu treba da dostavi plenumu. Prijavljeni su Stevo Muk i Snežana Kaluđerović. Plan nove vlasti bio je da novi Tužilački savjet izaberu na redovnoj sjednici Skupštine koja je okončana prošle sedmice, a posljednji rok im je istekao 31. jula u ponoć. Kako nijesu uspjeli da se dogovore, imaju mogućnost da zakažu vanrednu sjednicu ili da čekaju redovno zasijedanje.
Da neće sve ići glatko kako su bili zamislili u parlamentarnoj većini bilo je jasno još u utorak, nakon što su se šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Kristina Oana Popa i američka ambasadorka Džudi Rajzing Rajnke sastale sa predsjednikom Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Momom Koprivicom (Demokrate). Sa sastanka je zajednički saopšteno kako „Crnoj Gori treba istinski profesionalan i nezavisan Tužilački savjet, zasnovan na meritokratiji, koji bi krenuo u odlučne reforme“. Sjutradan se oglasila i Popa s porukom da „političke većine dolaze i prolaze“.
“Konstruktivni dijalog je put ka imenovanju nezavisnih, politički neutralnih i stručnih članova Tužilačkog savjeta iz reda uglednih pravnika i NVO”, istakla je ona. U četvrtak je novoj vlasti stigla i poruka od njemačkog ambasadora Roberta Vebera da je naročito važno da „za člana Tužilačkog savjeta budu izabrane stručno kompetentne i ujedno politički neutralne osobe, koje se osjećaju odgovorne isključivo prema vladavini prava“.
“Trenutno planirani postupak imenovanja u Tužilačkom savjetu, neposredno prije ljetnje pauze, nije pogodan za obezbjeđivanje šireg konsenzusa, već ugrožava postizanje šireg dvotrećinskog konsenzusa za dalja imenovanja u pravosuđu”, saopštio je on, ističući da podržavaju „sve glasove koji se zalažu za postupak koji vodi ka dostizanju konsenzusa“, sugerišući na ovaj način da izbor Tužilačkog savjeta treba odgoditi.
Podsjetio je i da je Zakon o državnom tužilaštvu izmijenjen bez uvažavanja svih preporuka Venecijanske komisije, a koje su se odnosile na depolitizaciju pravosuđa. Epilog je da pet članova Tužilačkog savjeta koji se prema Zakonu o državnom tužilaštvu biraju iz reda uglednih pravnika nijesu izabrani, a kad će još nema ni naznaka.
U međuvremenu na javnoj sceni odvija se žestok obračun Demokrata i Demokratskog fronta. Demokrate pozivaju DF da sruše Vladu ako smiju, uz konstataciju da „ko zna šta se nalazi u fiokama kad se Andrija Mandić panično plaši nezavisnog tužilaštva“. Iz DF-a ocjenjuju da Demokrate rade za interese prethodne vlasti i da su oni odgovorni što još nije smijenjen glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.
Upravo je Katnić glavna meta nove crnogorske vlasti, a njegovo razrješenje bio je jedan od uslova DF-a, najvećeg konstituenta parlamentarne većine. Lideri DF-a Andrija Mandić i Milan Knežević prvostepeno su, po Katnićevoj optužnici, osuđeni za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine.
Uz podršku ruskih obavještajnih službi tada je bilo planirano nasilno svrgavanje s vlasti Demokratske partije socijalista i njenog lidera Mila Đukanovića. U ovoj istrazi sa Katnićem su sarađivale i razmjenjivale informacije službe više zapadnih zemalja, kao i Srbija.