“S pažnjom očekujem da vidim šta će se desiti na Cetinju. Mislim da će Cetinje poslati snažnu poruku i Crnoj Gori i regionu da je neosvojivo i crnogorsko, ma kako se procrnogorske političke snage pozicionirale u lokalnom parlamentu”, istakao je Vojinović.
Problem finansiranja Fakulteta za crnogorski jezik i knježevnost (FCJK) na Cetinju trenutno je riješen, ali, dodaje, to je borba neprestana.
“Pitanje borbe za očuvanje FCJK je filozofsko pitanje. Fakultet radi od 2014. i za ovo kratko vrijeme apsolutno je opravdao postojanje. Ne samo što štampa brojna izdanja koja su trebala Crnoj Gori i njenom identitetu, već zato što na ovoj visokoškolskoj ustanovi stasavaju nove montenegrinske snage koje hrabro, bez zazora, govore o sebi i svome”, naglasio je Vojinović.
To, ističe, ranije nije bio slučaj.
“Od 1974. imamo Univerzitet Crne Gore na kojem do 2014, iz oblasti Nauke o crnogorskoj književnosti, nijesu odbranjene više od tri doktorske disertacije. Postavlja se pitanje isplativosti Univerziteta Crne Gore i opravdanosti njegovog postojanja. Ako napadate FCJK koji radi posao zbog kojeg je osnovan, pitanje je zbog čega onda vi postojite?”, tvrdi Vojinović.
Smatra da bi Vlada trebala da analizira ko je i koliko doprinio crnogorskoj kulturi, odnosno tradiciji.
“FCJK to ne radi da bi ispunio neke administrativne planove, već je riječ o duhu koji odiše poštovanjem sebe i svog. To smo imali prilike da vidimo ovih dana na Cetinju odakle profesori FCJK kojima su se, mogu ponosno reći, samoinicijativno pridružili i studenti šalju lijepe poruke. Imamo instituciju koja je slobodoumna, opravdava budžetska sredstva i najmanje pametno bi bilo je dirati”, smatra Vojinović.
Na poštovanje zakona poziva neko ko smjenjuje ljude, stručnjake i profesionalce, ne vodeći računa o zakonima što će skupo koštati Crnu Goru, kazao je Vojinović, komentarišući promjene na vrhu ustanova koje su u nadležnosti Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i lošu ocjenu koju je resorVesne Bratićdobio od građana, u istraživanju Centra za građansko obrazovanje.
“Bavimo se rezultatima rada tog ministarstva i oslušnimo šta civilni sektor misli o tome. Nećemo valjda sad kriviti stari aparat i ljude koji su zaposleni po obrazovnim ustanovama širom Crne Gore”, upitao je Vojinović.
Nešto, kaže, ne štima u vrhu tog ministarstva.
“Ne možete na čelo obrazovne ustanove dovesti osobu kojoj je na čelu kokarda i koja to ne krije na svojim profilima na društvenim mrežama. Crnu Goru treba doživljavati kao multietnički organizam. Crna Gora će prirodno odbaciti sva strana tijela i siguran sam da je ovo proces koji će vrlo brzo imati epilog u pročišćavanju svih segmenata, prije svih onih koji utiču na prosvjetni i sistem zdravstva. To su dvije osnovne poluge našeg društva i čini mi se da su trenutno najugroženije”, zaključio je Vojinović.