Kako se navodi u tekstu, u pitanju su dronovi koji se lansiraju "iz ruke" i koji se koriste za izvidjanje u pješadiji, specijalnim jedinicama i mornarici.
"Sličan mali dron, izraelski Skajlark, koriste vojske Hrvatske, Madjarske i Sjeverne Makedonije", piše taj portal i dodaje da je Puma letjelica nove generacije koja ima domet od 20 kilometra i koja na maksimalnoj visini od 150 metara može da provede najviše tri sata.
Balkanska bezbednosna mreža navodi da je proizvođač tih letjelica, američka firma Aerovajornment poslala zvaničan zahtjev za sklapanje ugovora Komandi za ugovaranje Kopnene vojske SAD, koja je nadležna za izdavanje dozvole za izvoz ove vrste vojne opreme.
Ugovor predviđa da albanska vojska nabavi šest dronova, tri digitalna linka za prenos informacija, šest kompleta rezervnih dijelova, sedam kompleta opreme i softvera za izvidjanje kao i ugovor o logističkoj podršci u trajanju od dvije godine.
Očekuje se da ugovor dobije zeleno svjetlo američkih institucija do kraja godine, sa rokom isporuke do kraja 2022. godine.
Prvenstvena namjena dronova biće u mornarici, pješadijskim, izvidjačkim i specijalnim jedinicama albanske vojske.
Puma je nastala po zahtjevu Komande za specijalne operacije Vojske SAD, ali ga sada koristi cijela američka vojska, na kopnu i moru. Upotrebljavaju ga i Velika Britanija, Njemačka, Belgija, Letonija, Estonija i Egipat, uglavnom za specijalne ili multinacionalne operacije.