Stručnjaci kažu da antisatelitsko oružje koje razbija svoje mete predstavlja opasnost zbog stvaranja oblaka fragmenata koji mogu da se sudare sa drugim objektima, što može izazvati lančanu reakciju projektila u Zemljinoj orbiti.
„Aktivno radimo na karakterizaciji polja pukotina i nastavićemo da osiguravamo da sve zemlje prisutne u svemiru imaju informacije potrebne za manevrisanje satelitima u slučaju sudara“, navodi se u saopštenju američke svemirske komande.
Jedan američki zvaničnik je anonimno rekao Rojtersu da su prvi izvještaji pokazali da je Rusija sprovela testiranje protivsatelitskog oružja tokom vikenda.
Sve veća zavisnost od satelita
Sjedinjene Američke Države su izvele prve testove protivsatelitskog oružja 1959. godine, kada su sami sateliti bili rijetki i novi.
Rusija je prošlog aprila izvela testiranje protivsatelitskih raketa, a zvaničnici ističu da će svemir imati sve veći značaj za savremeno ratovanje.
Indija je 2019. oborila jedan od svojih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti.
Američka vojska sve više zavisi od satelita za kopnene operacije. Na primer, prilikom praćenja lansiranja projektila i usmjeravanja trupa na terenu.
Ovi testovi su takođe pokrenuli pitanje dugoročne održivosti svemirskih operacija, koje su ključne za širok spektar komercijalnih aktivnosti, uključujući banke i GPS.