Učesnici na tržištu su se trudili da ukažu na jasan razlog da označe raspoloženje kao „rizično“, signaliziujući da je izuzetno teško procijeniti kolike će biti posljedice uticaja Omikron soja, što je dodatno dovelo do volatilnosti atipične za ovaj dio godine, poput naglog rasta cijena akcija u ponedjeljak i jačanja indeksa dolara u petak.
Uobičajeno je da i u sedmici koja prethodi, kao i u onoj koja slijedi nakon Božića volatilnost bude relativno niskai za valute i za akcije, što znači da se zabrinutost nastavlja zbog očekivanih novih ograničenja koje bi zemlje mogle uvesti u cilju sprečavanja širenja virusa. Drugi razulog volatilnosti je velika količina informacija vezanih za odluke vodećih centralnih banaka, koja je takođe znatno uticala na procjene rizika.
Velika Britanija je prošle sedmice postala prva ekonomija G7 koja je podigla kamatne stope od početka pandemije, a Federalne rezerve takođe su nagovijestile planove za pooštravanje u 2022. godini, dok je Evropska centralna banka samo djelimično smanjila podsticaje.
Infekcije Omikron sojem umnožavaju se širom Evrope, SAD i Azije, što dovodi do toga da zemlje širom svijeta razmatraju nova ograničenja kretanja i ponovo uvode karantin za putnike koji dolaze.
Međutim, izvještaj Bloomberga da bi američka Uprava za hranu i ljekove trebalo da odobri pilule za liječenje COVID-19 proizvođača Pfizer i Merck već tokom današnjeg dana uliva određenu dozu optimizma.
Valute
Dolar je na početku jutrošnjeg trgovanja nastavio silazni trend, započevši treću uzastopnu sesiju pod pritiskom pošto su ulagači na valutnom tržištu favorizovali rizičniju imovinu, poput valuta koje su prethodnih sedmica gubile vrijednost.
Vidljiv je bio porast interesovanja za novozelandski dolar, čija je vrijednost juče uvećana 0,8%, što je njegov najbolji dan od oktobra, oporavljajući se od skoro godišnje najniže vrijednosti do iznosa od 0,6757 dolara.
Funta je ojačala 0,46%, bilježeći najbolji dan u ovom mjesecu, dostigavši 1,3267 dolara.
S obzirom na to da je dolar takođe ojačao 0,44% u odnosu na jen, koji važi za valutu „sigurnog utočišta“, kretanja valuta u utorak su bila u skladu sa rastom cijene i porastom MSCI indeksa azijsko-pacifičkih kompanija izvan japanskih od 1,6%.
Indeks dolara, koji mjeri odnos američke valute naspram šest vodećih, kliznuo je na 96,441 sa čak 96,994, koliko je iznosio prošle nedjelje kada je dostigao maksimum u periodu od 16 mjeseci.
Euro je nastavio trend rasta treći dan zaredom, dostigavši vrijednost od 1,1289 dolara.
U valutama na tržištima u razvoju, trgovci su se pripremali za još jedan dan volatilnosti turske lire, koja je u utorak porasla 6%, nakon što joj je vrijednost pala 8,6% i porasla čak 18,5%.
Nafta
Cijene nafte od jutros su stabilne jer su strahovi od oskudnog snabdijevanja neutralisani zabrinutošću zbog COVID-19 nakon što je Singapur suspendovao putovanje bez karantina, a Australija ponovo pokrenula kampanju vakcinacije zbog porasta slučajeva Omikrona.
Fjučersi američke sirove WTI nafte porasli su 37 centi ili 0,55% na 71,49 dolara po barelu, nakon jučerašnjeg ukupnog trasta od 3,7%.
Cijena fjučersa na Brent porasla je 28 centi ili 0,40% na 74,26 dolara po barelu nakon povećanja od 3,4% tokom posljednje sesije.
Industrijski podaci pokazali su da su zalihe sirove nafte u SAD prošle sedmice zabilježile pad veći od očekivanog.
Takođe, sedmični podaci američke Uprave za informacije o energetici treba da budu objavljeni danas. Međutim, ograničenja mobilnosti širom svijeta ponovo su izazvala strah od pada tražnje za gorivom.
Njemačka, Irska, Holandija i Južna Koreja su među zemljama koje su posljednjih dana ponovo uvele djelimična ili potpuna blokada ili druge mjere distanciranja, dok je Vlada Singapura saopštila da će zamrznuti prodaju novih karata za letove i autobuse od 23. decembra do 20. januara, prenosi Reuters.
Kada je riječ o ponudi nafte na globalnom tržištu, ulagači očekuju sastanak grupe proizvođača OPEC+ koji je zakazan za 4. januar.
Zlato
Cijene zlata su jutros ponovo ostale u uskom rasponu trgovanja uoči praznika, a tražnja za ovim sigurnim utočištem takođe je podstaknuta zabrinutošću zbog uticaja Omikrona na cijenu ostale imovine.
Prometnim zlatom se trgovalo po cijeni od 1.787,10 dolara po unci, dok su fjučersi na zlato u SAD dostigli cijenu od 1.788,80 dolara.
Prinosi na američke treorske zapise bili su stabilni blizu jednonedjeljnih maksimuma, opterećujući zlato, jer veći prinosi povećavaju oportunitetne troškove držanja poluga, na koje se ne plaća kamata.
Obim trgovine bi najvjerovatnije u narednim danima mogao da bude smanjen, posebno kada je riječ o tržištu zlata.
Cijena srebra porasla je 0,2% na 22,53 dolara po unci, cijena platine je snižena 0,5% na 929,39 dolara, a paladijum je skuplji 0,3% i sada košta 1.798,28 dolara.
Bitcoin je uglavnom bio stabilan i rastom od 0,81% dostigao je iznos iznad 49.000 dolara nakon povećanja od 4% prethodnog dana, a sada iznosi 49.139 dolara. Ether, druga po veličini kriptovaluta, takođe je u porastu ove sedmice, premašivši ponovo prag od 4.000 dolara.