U Centralnom registru računa krajem marta evidentirano je 51.176 kompanija, od kojih je 12.867 bilo u blokadi. Prema podacima Centralne banke ukupan iznos duga u blokadi bio je 186,29 miliona eura. Deset najvećih dužnika dugovalo je 33 miliona eura.
Slična je situacija i sa vraćanjem kredita, gdje su najveći dužnici već prekoračili i rokove date reprogramom. Monetarne vlasti već duže ukazuju na specifične probleme tri najveće banke u Crnoj Gori, Crnogorske komercijalne, Prve i HYPO banke, čija je suština neadekvatna disperzija rizika, što znači da su odobravali kredite malom broju klijenata, koji sada ne mogu da ih vraćaju.
CKB je dio problematičnih kredita ustupila "majci", mađarskoj OTP banci, koja je, u dogovoru sa "kćerkom" iz Crne Gore, krenula u prodaje hipoteka. Prva takva prodaja desila se krajem prošle godine, kad je hotel The Queen of Montenegro prodat ruskoj Korston grupi. Banke traže kompanije koje će, kroz preuzimanje duga nesolventnih vlasnika, postati novi vlasnici firmi. Ovaj model koriste druge banke, tako da je, osim niskog primjera poznat i hercegnovski, gdje je kompaniju Montri preuzeo trgovački lanac Voli, preko duga Montrija Hypo banci.
Traži se i kupac sa imovinu Panto marketa, koja ne može da vraća 21 milion eura kredita. Drugi način naplate duga je klasična doboš varijanta, u kojoj banke prodaju nekretnine uložene kao hipoteke. Iz bankarskih krugova, koji imaju uvid u kreditni biro CBCG, procurilo je da su najzaduženije firme koje su bile najprisutnije na crnogorskom ekonomskom nebu.
U javnosti se očituju kroz neizvršavanje obaveza prema zaposlenima i državi i glavni su nosioci unutrašnjih dugova, ali je samo manji broj za sada blokiran. Jedna od njih je Vektra, dužnik OTP banke, koja je u posljednji čas izbjegla uvođenje stečaja zbog duga od 40 hiljada eura. Nevraćanje kredita glavnih igrača i građana i povlačenje pola milijarde eura depozita usporili su kreditnu aktivnost i više ne pomažu ni pritisci Vlade i udruženja poslodavaca banke i dalje vode konzervativnu politiku, od čega dvije najveće uopšte ne odobravaju kredite, Prva zbog mjera CBCG, a CKB zbog neobjašnjenog razloga, koji. sve su prilike, leži u nelikvidnosti.
Suština tog bankarskog konzervativizma je činjenica da zajmove traže uglavnom kreditno nesposobne firme, spremne za stečaj, navodi se u tekstu koji je prenio seebiz. U posljednje vrijeme čak i Vladini zvaničnici ukazuju da nije dobro vršiti pritisak na banke, da se u toj varijanti sada traže rješenja za oživljavanje privrede preko subvencionisane kamate na stambene kredite, zbog multiplikativnog efekta građevinarstva na druge kompanije. To se među bankarima prati sa određenom pažnjom, mada će tu aktivnost podržati samo oni koji inače odobravaju stambene kredite.