Scena

Volim mješavinu klasike, popa i roka

Izvor

 

Iako je njen raspored prepun koncerata po cijelom svijetu, Ana Rucner je sinoć nastupila u revijalnom dijelu Pjesme Mediterana u Budvi. Izuzetna, mlada hrvatska violončelistkinja, koja se proslavila u Evropi i, što je još bitnije, postala veoma tražena umjetnica na Dalekom Istoku, „iskoristila“ je priliku učešća supruga, čuvenog pjevača Vlada Kalembera, da se i ona pojavi na sceni pored Starog grada.

O svojim nastupima, 27-godišnja Zagrepčanka za Portal Analitku kaže:

606rucnerkalember1- Već nekoliko godina izvodim ovu muziku, koja je inače trend u svijetu, na širem prostoru. U Budvu sam došla iz Kine, gdje sam već imala brojne koncerte. Ovog puta sam pored Kine imala nastupe i u Koreji i Šangaju. I, nakon tamošnjih koncerata posljednje dvije sedmice, sinoć sam sletjela u Dubrovnik i stigla – ovdje.

Moja „moderna klasika“:

Rucner već nekoliko godina važi za izuzetnog i veoma traženog solo izvođača, koji je kroz cross-over muziku približio klasične manje i više poznate kompozicije širokoj publici.

- Muzika koju radim je „moderna klasika“, koju sam za vrijeme studija počela da proučavam. To me veoma privuklo - da ne sviram samo njen tipični, standardni, klasični oblik, već da se malo odmaknem od toga. Željela sam da je predstavim na neki drugačiji način, jer ljudi vole lijepu i pamtljivu muziku. Veoma volim tu muziku koja je, u stvari, mješavina klasike, popa i roka  – objašnjava Rucner.

Ona je sinoć nastupila u revijalnom dijelu Pjesme Mediterana i dvadesetominutnim koncertom publici u Budvi i pored malih ekrana približila muzički stil i izvođenje kojima se proslavila. Pred koncert je za Portal Analitiku rekla:

- Za večeras sam odabrala nekoliko atraktivnijih kompozicija. Izvešću Vivaldijeva „Četori godišnja doba“, a zatim „Can Can“ od Ofenbaha. To su sve kompozicije koje su komercijalno obrađene i traju između tri i pet minuta. Teme su vrlo prepoznatljive, plesnog su tipa, dakle - lake. Biće i obrade „Helloween“ teme iz filma „Noć vještica“. Ali, ono što je veoma bitno je kompozicija kojom ću otvoriti nastup. Biće to koncert Đela Jusića za violončelo i orkestar, koji se zove „Za Anu“. To je jedna moderno obrađena klasična tema, koja je autorski njegova i traje oko šest minuta, a izvešću je na klasičnom violončelu. Kao i sve ostalo, i to će biti uživo, u pratnji orkestra. Mislim da će biti lijepo, tim prije što mi je posebno draga ta kompozicija. Jer, kao što postoji „Za Elizu“, za mene sada postoji i „Za Anu“ – kaže ponosno Rucner.

Nije još vrijeme da držim masterklas:

Iako je splitski pijanista Maksim Mrvica odavno jedan od najpopularnijih izvođača cross-over muzike na Dalekom Istoku, Ana još ne razmišlja o njihovom eventualnom zajedničkom nastupu ili, pak, albumu.  

- Trenutno gradim solo karijeru i za sada će tako ostati. Tržište Azije je zaista fenomenalno i sama sam upravo tamo imala velike uspjehe. Imam odličnog menadžera i vjerujem da će uspjeti jer je to ogromno tržište. Jedan prosječan grad ima oko 14 miliona stanovnika, tako da pruža mnogo više mogućnosti nego što je to slučaj ovdje – smatra Rucner ali ističe da joj zbog čestih i dugih putovanja nedostaje porodica, najviše sin Darian.

Njeni roditelji, Svjetlana i Dragan, takođe su izuzetni izvođači, koji skoro svakog ljeta sa gudačkim „Kvartetom Rucner“ nastupaju na Dubrovačkim ljetnjim igrama.

- Još nisam svirala na Dubrovačkim ljetnjim igrama. Ali sam sigurna sam da ću i ja jednom nastupati, samo što to neće biti ove godine. Možda naredne – nada se Ana koja takođe smatra da je svoj umjetnički put tek počela i da joj predstoji mnogo prije nego što drugima počne prenositi svoje znanje.

- Za vrijeme studija često sam bila na seminarima u regionu i sarađivala sa mnogim profesorima. Sada nisam u toj fazi, naravno. Uz to više putujem i držim koncerte po svijetu. A da li ću ja držati neki masterklas? Mislim da još nije došlo to vrijeme. Moram da steknem mnogo veće iskustvo da bih mogla da učim nekoga, jer učiti nekoga je velika odgovornost – zaključuje Ana Rucner za Portal Analitika.

Kristina Jerkov

Portal Analitika