(Iz Pariza, specijalno za Portal Analitika)
Iako su svi izbori, a naročito predsjednički, svojevrstan referendum na kome glasači pokazuju svoju viziju države u kojoj žive i koliko je oni prepoznaju u programu kandidata, prvi krug francuskih predsjedničkih izbora pokazao je iznad svega koliko glasači - ne odobravaju sadašnje stanje u Francuskoj!

Potraga za novim glasovima: Pobjednik prvog kruga izbora je nesporno kandidat Socijalističke partije, Fransoa Oland sa 28,6 posto dobijenih glasova.
Dovoljno da ga - ne samo glasači lijevog bloka već i većina političkih analitičara, oslonjenih na brojna istraživanja javnog mnenja - vide kao budućeg predsjednika Francuske i to sa 55 do 57 posto glasova u drugom krugu izbora 6. maja. Sadašnji predsjednik i predsjednički kandidat Nikola Sarkozi sa 27,6 posto dobijenih glasova već je ocijenjen kao gubitnik. Simbolično, on je i prvi predsjednik V Republike koji nije poveo u prvom krugu.
Sad obojicu čeka težak posao: da ubijede glasače svoje političke opcije da glasaju za njih, a to u ovom trenutku, nije potpuno izvjesno. U tom smislu, Fransoa Oland je u boljoj poziciji pošto već sada može da računa na 43,7 posto glasova iz rezervoara lijevog bloka. Njegov najozbiljniji protivnik Žan-Lik Melanšon sa Frontom ljevice je dobio
Muke Sarkozijeve desnice: Dosadašnji predsjednik Nikola Sarkozi je na izborima imao mnogo težu ulogu. On je protiv sebe imao devet kandidata i nije uspio da se nametne kao najbolji izbor. To pokazuje da i glasovi desnice na koje može da računa - nijesu potpuno izvjesni.
Njegov najjači protivnik iz desne političke opcije je bila, ali i ostala Marina Le Pen, kandidat Narodnog fronta, partije ekstremne desnice koja je dobila 17,9 posto glasova i time pokazala da je treća najjača partija u Francuskoj. Njena cijela kampanja je bila koncentrisana na srednju klasu i očuvanje njihovog ekonomskog statusa i neizbježne teme o opasnosti imigracije po bezbjednost Francuske.
Međutim, koliko god se Sarkozi u toku kampanje trudio da privuče glasove francuskih ksenofoba, očigledno je da je poziv Marine Le Pen da glasaju za original, a ne kopiju - imao efekta. Pošto je njena strategija bila da razbije desni blok, naročito Sarkozijevu partiju, UMP, i da izazove rekonstrukciju tog bloka u kojoj bi ona dobila najvažniju ulogu, nije izvjesno da će sada promijeniti stav i pozvati svoje glasače da glasaju za Sarkozija. Uostalom, ona je izjavila da će tek 1. maja objaviti svoj stav.

Evropski nadzor francuskih izbora: Sada Francuska ulazi u završni krug izbora i do 6. maja će se budno pratiti izjave i nastupi ova dva predsjednička kandidata. Međutim, ono što je ipak izazvalo pravi šok i što će sigurno biti isto toliko važna tema jeste - jačanje ekstremne desnice i njihov do sada najbolji rezultat na svim izborima od kada se predstavljaju. Za sada se glasovi koje su dobili gledaju kao glasovi protesta i pokušava da se minimalizuje njihov uspjeh.
Međutim, parlamentarni izbori su već u junu i cijela strategija Narodnog fronta je usmjerena na njih. Da li će Francuska poći za Holandijom i dobiti ekstremnu desnicu kao nezaobilaznu političku snagu?
Evropska Unija je već reagovala upozoravajući političke partije da se skretanje na populizam protivi svim evropskim vrijednostima i idealima.
Ali, na ovim izborima se
Dragica MUGOŠA