On je, nakon sjednice Vlade, rekao da će Vračani prvo pribaviti identifikaciona dokumenta iz zemalja porijekla i na osnovu toga steći status stranca sa stalnim nastanjenjem.
Prema njegovim riječima, nakon dugog rada ekspertska radna grupa je pripremila preporuke za rješavanje pravnog statusa Vračana na osnovu kojih se omogućava pristup sticanja crnogorskog državljanstva prijemom.
U saradanji sa MUP-om, dodao je Brajović, ekspertska radna grupa je definisala predlog o dopuni odluke o kriterijumu za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
- Vlada je predložila da se to učini dopunom odluke o kriterijumu za utvrđivanje za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom tako da u članu dva, u kojem se definiše zakoniti boravak dodaje se da se to odnosi na »lice koje je 1991. godine došlo iz Albanije u Crnu Goru i ostvarilo status stranca za stalnim nastanjenjem najmanje godinu prije podnošenja zahtjeva, kazao je Brajović, javila je Mina.
Do kraja ove godine, rekao je on, biće neophodno da se definiše rok za status stranca sa stalnim nastanjenjem za sve koji su u svojstvu raseljenih nalazili u Crnoj Gori od 1991.
Predsjednik nevladine organizacije Korijeni Vračana, Blagoje Zlatičanin, kazao je da su saglasni sa Odlukom Vlade o dodjeljivanju državljanstva Crnogorcima iz Vrake.
- Taj put je bio dug i trnovit, ali smo uspjeli da sačuvamo svoj kulturni identitet, kazao je on.
Pomoćnik ministra, Abid Crnovršanin, kazao je da odluka nema nikakve veze sa izborima. “Oni koji do sada nijesu imali pravo glasa ne mogu ga danas dobiti. Birački spisak je zaključen”, poručio je on.
Vlada je u septembru zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da u najkraćem roku predloži najcjelishodniji mehanizam za realizaciju trajno rješenja pravnog statusa više od hiljadu i po Vračana u Crnoj Gori.
Vračani su 1991. godine, izbjegli iz Albanije uz saglasnost Vlade i državnih organa tadašnje SFRJ, a razlozi napušatanja bili su nacionalna i druga obespravljenost.